40 milionów złotych – na tyle wycenia się majątek należący do Mateusza i Iwony Morawieckich

„Wirtualna Polska” opublikowała informacje dotyczące majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony, Iwony. Ze względu na podział majątku, premier nie musiał podawać w oświadczeniach majątkowych tego, co posiada jego żona. Jednak dziennikarze zebrali informacje na temat całości i wychodzi na to, że były doradca premiera z PO Donalda Tuska a obecnie premier rządu PiS wraz z żoną posiadają o wiele większy majątek, niż chciał to dotychczas przyznać. Łącznie wartość majątku Morawieckich szacowana jest na 40 mln zł.

– Majątek polityków jest jawny. Mateusz Morawiecki składa regularnie oświadczenia majątkowe. W ostatnim dokumencie umieszczonym na stronie Sejmu 30 kwietnia 2020 r. (Morawiecki jest nie tylko premierem, lecz także posłem) czytamy, że premier jest właścicielem dwóch domów o wartości 5 mln zł, ma mieszkanie w Warszawie warte 1,1 mln zł, jest współwłaścicielem segmentu wartego 1,2 mln zł, a także ma działkę rolną o powierzchni 2 hektarów. Jej wartość szacuje na 200 tys. zł – podaje wp.pl.

W 2013 roku doszło do podziału majątku między Mateuszem i Iwoną Morawiecką. Część wspólnych nieruchomości trafiło w posiadanie żony premiera. Nie znajduje się on w oświadczeniach majątkowych Mateusza Morawieckiego.

– Oczywiście nie mamy pewności, że opisujemy wszystkie nieruchomości Morawieckich. Innymi słowy, na pewno Mateusz i Iwona Morawieccy nie mają mniej niż pokazujemy. Ich majątek może być natomiast większy – zaznacza redakcja WP i dodaje, że „opisywane przez nas nieruchomości to wyłącznie te, które znajdują się na terytorium naszego kraju”.

– Działki i domy znajdujące się za granicą nie są ujawniane w polskich księgach wieczystych. Nie wiemy, czy Iwona Morawiecka ma jakikolwiek majątek poza Polską. Mateusz Morawiecki – jak zakładamy – nie ma, gdyż musiałby wówczas wskazać go w oświadczeniu majątkowym. Nie mamy też informacji, czy – i ewentualnie ile – pieniędzy ma żona premiera. Stan własności Morawieckich został przez nas wielokrotnie sprawdzony w bazie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dostęp do niej ma każdy. Pozyskiwanie z niej informacji, po wpisaniu numeru księgi, jest zupełnie legalne – zaznaczono.

Iwona Morawiecka, według informacji WP, posiada działki o wielkości 14,8 oraz 0,19 ha przy ul. Mokronoskiej we Wrocławiu. Dopuszcza się na nich „aktywność gospodarczą”. Przez jedną z nich ma przebiegać droga. Redakcja informuje, że według „ostrożnego szacunku” działka warta jest 12,8 mln zł. W czerwcu 2019 roku rzeczoznawca oszacował jej wartość na 14,3 mln zł. Gdyby jednak powstała tam droga, która jest w planach, nieruchomość, podzielona na części, mogłaby być warta nawet trzy razy tyle co teraz. Mateusz Morawiecki przestał być właścicielem tej działki po podziale majątku w 2013 roku.

Iwona Morawiecka ma być także właścicielem kawalerki w kamienicy przy ul. Oławskiej w centrum Wrocławia o powierzchni 53,9 m2 oraz mieszkania z dwoma pokojami o powierzchni 75 m2. Redakcja wyceniła je na 494 tys. zł i 688 tys. zł. Posiada również lokal użytkowy o powierzchni 226,5 m2, wycenioną na 1,3 mln zł.

Na przedmieściach Wrocławia, na osiedlu Muchobór Wielki przy ul. Trawowej w nowoczesnym bloku znajduje się kupiona w 2012 roku przez Morawieckich kawalerka o powierzchni 29,4 m2. Po podziale majątku właścicielem została żona premiera. Wartość kawalerki wyceniono na 178 tys. zł. Na tym samym osiedlu „ale w zdecydowanie lepszej okolicy, zabudowanej luksusowymi segmentami, Morawieccy mają wspólne mieszkanie w zabudowie szeregowej”, kupione przez Morawieckich w 2003 roku. Na działce o powierzchni 377 m2 znajduje się segment o powierzchni 180 m2, zaś połowa należąca do premiera ma być warta 600 tys. zł.

– Aktualnie w segmencie Morawieckich prowadzona jest działalność gospodarcza. W 2018 r. zmienił się najemca. Według danych portalu otodom.pl, za wynajem lokalu użytkowego o podobnej wielkości w tej okolicy trzeba zapłacić pomiędzy 4900 a 7400 zł za miesiąc. Do segmentu dołączone są cztery działki, w których Morawieccy mają cząstkowe udziały. Znajdują się na nich drogi dojazdowe do posiadłości i wspólna infrastruktura osiedlowa. Ich wartość w oderwaniu od nieruchomości, na której stoi lokal mieszkalny jest zerowa, więc pomijamy ich wycenę – podaje wp.pl.

Kolejna działka znajduje się we wsi Żerniki Wrocławskie. Iwona Morawiecka kupiła w 2012 roku ponad 11,3 tys. m2 gruntów ornych, wyceniana obecnie na 1,2 mln zł.

Szczegółowe rozpisanie własności obecnych jak i sprzedanych znajdują się na stronie wp.pl. Obecnie posiadane nieruchomości wycenione są łącznie na 31,3 mln zł. Dodając 3,5 mln zł za sprzedane przez Morawieckich nieruchomości, 4,93 mln zł oszczędności deklarowanych przez premiera, wierzytelności, meble i sprzęt, łącznie Mateusz i Iwona Morawieccy posiadają „co najmniej 40 mln zł”.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.