Afera! Rząd wiedział, że koronawirus namiesza na świecie, a mimo tego wystawił na sprzedaż ponad 60 tys. masek

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz ujawnił, że Agencja Rezerw Materiałowych wystawiła w lutym na sprzedaż ponad 62 tys. masek. Przypominamy, że służby wywiadowcze ostrzegały przed koronawirusem i jego skutkami rząd już w styczniu.

– Agencja Rezerw Materiałowych… w lutym wystawiała na sprzedaż 62.885 masek. Po to służby specjalne ostrzegały rząd przed koronawirusem, a media alarmowały o nadciągającej epidemii, żeby państwo w lutym wyprzedawało towar pierwszej potrzeby?! – napisał Nizinkiewicz.

W artykule „Rząd nie ma masek dla medyków. Część sprzedał” Nizinkiewicz zaznacza, że oprócz tego 5 tys. masek rząd warszawski wysłał do Chin.

ARM sprzedawała maski 10 zł/sztukę.

– Teraz, kiedy cały świat drenuje rynek medyczny, z zakupu podstawowych środków ochronnych robi się walka o życie – mówi anestezjolog z Warszawy.

– Pełne zestawy ochronne są tylko na izbie przyjęć. Na bloku operacyjnym każdy musiał sam skompletować zestaw. Przyłbice wydrukowaliśmy na drukarce 3D, a przemysłowe maski z filtrami P3 kupiliśmy na dziale budowlanym. Te z ARM bardzo by nam się przydały – ocenia chirurg „dużego szpitala klinicznego”.

Rzecznik Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka próbował wyjaśnić decyzję ARM – podlegającej pod MK – że wystawionym na sprzedaż maskom kończył się termin trwałości. Zakupiono jest w 2006 roku z 15-letnią gwarancją pod warunkiem przeglądu co 6 lat.

– Za drugi przegląd w 2018 r. producent zażądał 3 mln zł i ARM uznała, że lepiej będzie kupić nowy sprzęt z dłuższym okresem przydatności, ponieważ dotychczasowe maski straciły swoją użyteczność. Maski próbowano sprzedać w trzech przetargach – w październiku 2019 r., w grudniu 2019 r. i w lutym 2020 r.. Dopiero w tym ostatnim udało się sprzedać około 30 tys. masek bez filtropochłaniaczy. Kolejne 5350 sztuk na wniosek Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przekazano w ramach wsparcia dla państwa chińskiego – twierdzi Brzózka.

rp.pl, twitter.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.