Australia uznała Jerozolimę Zachodnią za stolicę Izraela. Ale chce również państwa palestyńskiego

David Shankbone, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Rząd Australii uznał Jerozolimę Zachodnią za stolicę Izraela. Ambasadę przeniesie tam jednak dopiero po zawarciu porozumienia w tej sprawie.

– Australia uznaje Jerozolimę Zachodnią, siedzibę Knesetu i wielu instytucji rządowych, za stolicę Izraela, ale przeniesie tam swoją ambasadę dopiero po zawarciu porozumienia pokojowego – powiedział premier Australii Scott Morrison.

Premier Australii podkreślił poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Zastrzegł również, że Palestyńczycy mają prawo do własnego państwa ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Status Jerozolimy jest jedną z głównych przeszkód w zawarciu porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Izrael uznaje całe miasto, w tym zajętą w 1967 roku jego wschodnią część, za swoją stolicę. Z kolei Palestyńczycy chcą, by Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa, które ma obejmować także Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy. Negocjacje pokojowe załamały się w 2014 roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu próbuje zachęcać inne państwa do przeniesienia ambasad do Jerozolimy.

tvn24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.