Brak szczepienia na grypę i odmowa jego wykonania? Pracodawca będzie mógł cię zwolnić

„Rzeczpospolita” informuje, że pracodawcy chcą „w ten sposób ograniczyć ryzyko przenoszenia grypy w czasie epidemii koronawirusa”. Część prawników przekonuje, że obecne przepisy kodeksu pracy pozwalają zwolnić pracownika, który nie zaszczepił się na grypę i odmówi przyjęcia szczepionki

– Możliwość przeprowadzenia obowiązkowych szczepień pracowników miałaby wynikać, zdaniem części prawników, z art. 2221 kodeksu pracy: w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki – czytamy na rp.pl.

Rozporządzenie z 22 kwietnia 2005 roku ws. szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki wprost zalicza wirusa grypy do grupy „szkodliwych czynników biologicznych”.

Cytowani przez portal prawnicy z kancelarii PCS przekonują, że pracodawca nie tylko ma prawo, ale i obowiązek zapewnić szczepionkę przeciwko grypie. Odmowa przyjęcia takowej może być podstawą do przesunięcia pracownika na inne stanowisko oraz zwolnienia go.

– Takie podejście do szczepionek przeciw grypie stanowiłoby rewolucję. Dotąd można było tak robić jedynie przy szczepieniach obowiązkowych z Programu Szczepień Ochronnych ogłaszanego corocznie przez głównego inspektora sanitarnego wydawanego na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W 2020 r. są nimi objęte m.in. osoby mające bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku do szóstego miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi, a także pracownicy ochrony zdrowia: czyli personel medyczny, niezależnie od posiadanej specjalizacji, oraz personel administracyjny, pracownicy szkół, handlu, transportu czy funkcjonariusze publiczni, w szczególności: policji, wojska, Straży Granicznej, straży pożarnej  – przypomina rp.pl.

Do tej pory o obowiązku szczepienia dotychczas decydował lekarz. Koszty pokrywała zaś publiczna kasa. Ponadto dotychczasowe spory o zgodę rodzica na obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci dowodzą, że pracownik może odmówić szczepienia.

– Narzucanie obowiązku szczepienia to zbyt duża ingerencja w swobodę pracowników i jeśli miałoby to nastąpić, to oczekiwałbym wyraźnej podstawy prawnej – mówi Piotr Wojciechowski, partner w kancelarii C&C, Chakowski, Ciszek.

– Trudno oprzeć się wrażeniu, że jeśli firma zechce przeprowadzić obowiązkowe szczepienia, to pracownik będzie na straconej pozycji. Jeśli zostanie zwolniony za odmowę poddania się szczepieniu, to jedyna możliwość, jaka mu pozostaje, to odwołać się do sądu pracy i czekać miesiącami na odszkodowanie za bezprawne zwolnienie i ewentualnie zadośćuczynienie – dodaje.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.