Brawo III RP. Oficjalne zadłużenie kraju przekroczyło bilion złotych i ciągle rośnie

Puste kieszenie/fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

Coraz bardziej zbliżamy się do stanu Grecji w dniu krachu. Dług publiczny III RP przekroczył już bilion złotych i nadal rośnie. Zdaniem ekonomistów, to psucie finansów właśnie w stylu Grecji.

Według definicji ustawowej, państwowy dług publiczny obejmuje łączne zadłużenie podmiotów z sektora finansów publicznych. Są to zobowiązania zaciągnięte z wyemitowanych papierów wartościowych, zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz innych wymagalnych zobowiązań, których termin płatności minął, a nie zostały przedawnione lub umożone.

Dług publiczny jest też jednym z mierników do oceny wiarygodności państwa na arenie międzynarodowej.

Istnieje także tzw. ukryty dług publiczny. Są to finansowe zobowiązania państwa nieuwzględnione w sprawozdaniach budżetowych. Są to przede wszystkim przyszłe zobowiązania, m.n. wypłaty emerytur, zasiłki etc. Powstaje on wówczas, gdy wartość przyszłych świadczeń na rzecz obecnie żyjących pokoleń jest większa od wartości bieżących płatności, które finansują działanie publicznych systemów. Według ekonomistów, obecnie wynosi on aż 4,8 biliona złotych.

Obecnie aby spłacić ukryty dług publiczny, każdy z Polaków musiałby wyłożyć 126 tys. zł.

– Popierając dotychczasową politykę rządu godzimy się zatem na ten dług, który będziemy spłacać przez całe życie, a większą jego część pozostawimy jeszcze naszym dzieciom i wnukom – informuje wolnosc24.pl.

Ekonomiści zwracają też uwagę, że rząd PiS nie wykorzystuje dobrej koniunktury oraz wzrostu gospodarczego do redukcji długu, lecz jeszcze bardziej go pogłębia.

– Proces, który się zaczął, to proces psucia finansów w stylu greckim. Kupowanie głosów, wydawanie pieniędzy – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

– Sam Zbigniew Ziobro w przeszłości, gdy politycy Prawa i Sprawiedliwości byli w opozycji, krytykował politykę zadłużania państwa – przypomina wolnosc24.pl. – Ta polityka prowadzi prostym krokiem w kierunku Grecji – mówił w lipcu 2013 roku Ziobro.

wolnosc24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.