Ceny żywności będą rosnąć. Inflacja może przekroczyć 3,5 proc.

Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net ⓒ

Ekonomiści banku centralnego nie wykluczają, że ceny w 2019 roku mogą rosnąć nawet w tempie ponad 5 proc. rok do roku. Podrożeje m.in. żywność. W porównaniu też z prognozami NBP z marca, presja na wzrost cen wzrasta w szybszym tempie.

Inflacja, która wzrosła na początku roku, obecnie jest ustabilizowana. Średni jej poziom jest o 1,5-2 proc. wyższy, niż w zeszłym roku. Według „Raportu o inflacji” opublikowanego przez NBP wynika, że tendencja do 2019 roku będzie rosnąca. Najpewniej przekroczy wówczas 2,5 proc.

W porównaniu do prognoz NBP z marca, wzrost cen będzie miał wyższe tempo. – Jest to związane z rewizją w górę ścieżki krajowego wzrostu gospodarczego oraz prognozowanej skali poprawy sytuacji na rynku pracy w Polsce – czytamy w raporcie.

NBP ocenia szansę na przekroczenie inflacji w tym roku powyżej 3,5 proc. na 6 proc. Do końca 2018 roku szanse oceniane są już jednak na 22 proc., zaś do końca 2019 na 29 proc.

Ceny ropy i gazu ziemnego powinny pozostać w tym roku na obecnym poziomie. Podrożeje żywność. – Przyczyni się do tego oczekiwany wzrost cen owoców w związku z ograniczeniem ich podaży na skutek niekorzystnych warunków pogodowych w kwietniu i maju. Wzrostowi cen żywności będzie sprzyjać także wysoki popyt ze strony gospodarstw domowych – czytamy w raporcie NBP.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.