Czy koncerny farmaceutyczne są od zarabiania? Cwikła wyjaśnia

Dominik Cwikła odniósł się do ostatnich dyskusji nad kwestią zasad rynku, które panują także w sytuacjach kryzysowych. Zwrócił uwagę, na kwestię, której nie rozumie wiele osób. Chodzi o różnicę między pochwałą dla zasad rynku a zwykłym przyjęciem faktu, że takowe istnieją, niezależnie od czyjejś woli.

– Czy oburzacie się na prawo grawitacji? Czy chcielibyście, by państwo zaczęło z grawitacją walczyć? W końcu z powodu tejże siły umierają ludzie. Niektórzy popełniają samobójstwa, inni w wyniku wypadku spadają i umierają. Głupie, prawda? Podobnie jest z zasadami rynkowymi – napisał na Facebooku Dominik Cwikła.

Zaznaczył, że zasady te „istnieją i będą istnieć, niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie”.

– Można oczywiście próbować z tymi zasadami walczyć. Efekty widzimy czy to skrajnie w Wenezueli albo w Korei Północnej, gdzie panuje totalna nędza. Albo ostatnio i w Polsce. Rząd postanowił walczyć z koncernami, które chciały zarobić – bezczelni! – na produkcji sprzętu, którego produkcją zajmują się na co dzień. Wybuchł wielki popyt, podwyższyły się też ceny. Efekt ingerencji rządu? Brak sprzętu – przypomniał, nawiązując do słów Sławomira Mentzena.

– Słyszałem też, że niektórzy się cieszą z tego powodu, bo „spekulanci i cwaniacy chcieli wyzyskiwać”. Moim zdaniem tak samo „spekulacją” czy „wyzyskiem” jest wówczas praca piekarza, który nie robi za darmo, tylko bierze za to pieniądze. I to nie tylko na kolejne produkcje, ale aby samemu osiągnąć zysk! Szok! – ironizuje.

Odniósł się także do hasła, że „koncerny farmaceutyczne nie są od zarabiania”.

– Załóżmy, że ta błędna teza jest słuszna. Co wówczas? Nic. Bo jeśli przyjmiemy, że prawo grawitacji jest złe (a nie jest), to nie zmieni to faktu, że ono działa. Podobnie jest z zasadami rynku. Trzeba się nimi kierować nie dlatego, że się nam podobają lub nie, ale dlatego, że po prostu one działają i ani wola ani ustawa żadna tego nie zmieni – podsumował Dominik Cwikła.

Czy oburzacie się na prawo grawitacji? Czy chcielibyście, by państwo zaczęło z grawitacją walczyć? W końcu z powodu…

Opublikowany przez Dominika Cwikłę Piątek, 13 marca 2020

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.