Dramat w socjalistycznej Wenezueli trwa. Brakuje dosłownie wszystkiego

Wikimedia Commons

Wenezuelę czeka zagłada. Brakuje żywności, leków, a ludzie nie mają dostępu do pomocy medycznej. Trwa również masowy exodus obywateli tego kraju, który zmusza ich do prób nielegalnego przekraczania granic, co powoduje naruszanie pokoju społeczności innych państw.

Wenezuelczycy uciekają do Brazylii, Ekwadoru, Peru i do Kolumbii. Tylko w tym ostatnim kraju znajduje się już około miliona obywateli Wenezueli. – Sytuacja jest dramatyczna. Galopująca inflacja sprawiła, że pieniądz totalnie stracił wartość i ludzie nie mają za co kupić jedzenia – mówi bp Víctor Manuel Ochoa Cadavid w rozmowie z Radiem Watykańskim, który organizuje pomoc dla uchodźców.

– Zapewniamy nie tylko posiłki, ale i pomoc duchową. Ci ludzie są na skraju desperacji i potrzebują konkretnego wsparcia – dodaje biskup przygranicznej kolumbijskiej diecezji Cúcuta.

– Cúcuta jest miastem, które współcierpi z Wenezuelczykami i na co dzień współuczestniczy w ich tragedii. Codziennie w poszukiwaniu jedzenia przybywa do nas ok. 40 tys. uchodźców. Wielu w tym celu pokonuje dziesiątki kilometrów. Niektórzy zostają, inni po otrzymaniu pomocy wracają do swych rodzin – informuje bp Ochoa Cadavid.

– Sytuacja w Wenezueli spowodowała największą falę migracji w dziejach naszego kontynentu. Ludzie kupują pożywienie na deka. Nie stać ich np. by kupić kilka kilo ryżu czy cukru. Nie mają na to pieniędzy. Kryzys finansowy jest przerażający. Kościół codziennie wydaje kilka tysięcy skromnych, ale ciepłych posiłków. Pomagamy z wielkim oddaniem i miłosierdziem – zapewnia hierarcha.

Kolumbijski biskup zaznacza, że dla uchodźców przygotowane są także punkty wsparcia psychologicznego. Kapłani czekają w konfesjonałach i odprawiają specjalne Msze. – Ci ludzie potrzebują duchowego wsparcia. Ich świat się totalnie zawalił, nie widzą żadnej nadziei na przyszłość, obawiają się o życie bliskich – zauważa biskup Cadavid.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.