Druga ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce. Starszy mężczyzna z innymi chorobami. Stan epidemiczny w Polsce

Wczoraj wieczorem zmarł drugi pacjent zarażony koronawirusem. To 73-letni mężczyzna, który przebywał we wrocławskim szpitalu. Jak podkreślono, „miał choroby współistniejące”. Rząd wprowadził też stan epidemiczny.

– Zmarła druga osoba zakażona #koronawirus. To 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu (woj. dolnośląskie) i miał choroby współistniejące – poinformowało wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

W czwartek zmarła pierwsza osoba. To trochę młodsza kobieta, która także cierpiała na inne choroby.

Stan epidemiczny w Polsce

Wczoraj wieczorem ogłoszono wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce. W jego ramach przywrócono granice z UE, wszyscy wjeżdżający do Polski – niezależnie od narodowości – poddani zostaną 14-dniowej kwarantannie. Pozostaje utrzymany natomiast przepływ towarów.

Wbrew zapowiedziom minister Emilewicz, częściowo ograniczono działalność galerii handlowych. Otwarte w nich są jedynie sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Pozostałe obiekty handlowe pozostają otwarte.

Ograniczono funkcjonowanie restauracji. Możliwe jest jedynie zamawianie na wynos lub z opcją z dowozem.

Wprowadzono także zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Dotyczy to również wydarzeń religijnych.

KEP zachęcił – jednak bez jednoznacznego nakazu – biskupów do podporządkowania się dyrektywom rządu. W efekcie biskupi ogłaszają dyspensę od uczestniczenia we Mszy świętej, zwłaszcza osobom szczególnie narażonym na działanie koronawirusa lub osobom mogącym go roznosić. Poszczególne rozwiązania tematu są ogłaszane oddzielnie przez parafie.

To nie jest stan nadzwyczajny

Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris podkreśla, że stan zagrożenia epidemicznego „nie jest stanem nadzwyczajnym” lecz „szczególnym rozwiązaniem z art. 2 pkt 23 ustawy z 5.12.2008”.

– Zgodnie z art. 228-234 Konstytucji RP są 3 rodzaje stanu nadzwyczajnego – wojenny, wyjątkowy i klęski żywiołowej. Obecny NIE JEST żadnym z nich – podkreśla Bernaciak.

– To oznacza przede wszystkim, że termin wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. (na chwilę obecną) nie ulega przesunięciu. Do tego „stanu” nie odnoszą się przepisy ustawy z 18.04.2002 r. o stanie klęski żywiołowej ani ustawy z 21.06.2002 r. o stanie wyjątkowym – wyjaśnia prawnik.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.