Eksperci radzą, ale rząd nie wysłucha. „Zawiesić 13 emerytury, ograniczyć 500+”

Prof. Jerzy Hausner wraz z 12 cenionymi ekonomistami opublikował specjalny raport ze wskazaniem na konieczne do podjęcia działania. Niestety, demokratyczny rząd raczej nie weźmie ich w ogóle pod uwagę, szczególnie tuż przed wyborami.

Ekonomiści wskazują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej wśród firm.

– Bez tego duża część przedsiębiorstw nie będzie w stanie kontynuować swojej działalności. To spowoduje, że do dramatycznych problemów związanych z narastającymi skutkami epidemii, dojdą katastrofalne następstwa społeczne i ekonomiczne, które spotęgują konsekwencje zdrowotne – podkreślają.

Wzywają, by w nadchodzącej nowelizacji dopiero co podpisanego budżetu wprowadzić proponowane poprawki.

– W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500+ do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko) – czytamy.

Zachęcają też do pilnego przeglądu przepisów dotyczących upadłości firm i zawieszenia niektórych z nich na czas stanu epidemii.

– W przeciwnym razie aktywa wielu z nich mogą zostać wykupione za bezcen – zaznacza money.pl.

– Problemem są przedsiębiorstwa, które nie mają nie tylko zdolności kredytowej, ale też historii kredytowej z roku 2019, która jest wymagana do rozpatrywania wniosku zgodnie z prawem bankowym i regulacjami zawartymi w rządowej „Tarczy” – podkreślono w raporcie.

Aby zatrzymać zatory płatnicze, ekonomiści postulują zawieszenie split paymentu i stworzenie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych na koncie VAT bez konieczności aplikowania o to, administracyjne przyspieszenie zwrotu VAT do 14 dni i wprowadzenie mechanizmów wspierających rynek wierzytelności i rynek instrumentów finansowych w zakresie kapitału obrotowego, jak choćby factoring”.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.