11 kwietnia 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Już za tydzień Ukraińcy będą mieli ruch bezwizowy w UE

Przemysław Czopor, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

11 czerwca zniesiony zostanie obowiązek posiadania wiz przez Ukraińców na pobyt w krajach Unii Europejskiej. Przez 90 dni będą mogli przebywać w państwach członkowskich UE w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. Może to spowodować spadek chętnych do pracy jako tania niewykwalifikowana siła robocza Ukraińców w Polsce, którzy będą szukali zatrudnienia w Niemczech.

Zniesienie obowiązku wizowego nie oznacza konieczności spełnienia pozostałych warunków poruszania się w strefie Schengen. – Obywatele Ukrainy będą musieli nie tylko posiadać ważny paszport biometryczny, ale również uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu, posiadać wymagane środki finansowe i ubezpieczenie – mówi ppor. Straży Granicznej Agnieszka Golias. Rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej dodaje też, że osoby takie nie mogą widnieć w bazach danych jako te, którym odmówiono wcześniej wjazdu oraz nie mogą zostać uznane za zagrażające porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu wewnętrznemu.

Według ekspertów, zniesienie konieczności posiadania wizy „wstrząśnie naszym rynkiem pracy”. – Zacznie się ostra rywalizacja między naszymi legalnymi ofertami pracy, a dużo lepiej płatnymi możliwościami zatrudnienia w szarej strefie w UE. Niestety w bezpośrednim starciu na pieniądze jesteśmy tu bez szans – komentuje Andrzej Kubisiak z Work Service. – Ciągle jesteśmy dla nich atrakcyjni, bo w Polsce mogą zarobić nawet do 5 razy więcej niż u siebie. Rzecz jednak w tym, że w Niemczech mogą zarobić 4 razy więcej niż w Polsce – dodaje.

Z raportu Manpower wynika, że obecnie już 41 proc. pracodawców w Polsce nie może znaleźć pracowników. Ten wskaźnik jest już u nas wyższy niż średnia światowa (38 proc.) i znacznie wyższy niż jeszcze dwa lata temu (32 proc.)

Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Zmiany w ruchu wizowym to konsekwencja wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu. Dzięki zmianom Ukraina została przeniesiona z aneksu I (czyli krajów, których obywatele muszą starać się o wizy Schengen) do aneksu II (krajów z ruchem bezwizowym).

money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net