Kolejny wyrok sądu uderzający w restrykcje rządu, teraz w sprawie masek. „Władze nie mogą nakazać zasłaniania ust i nosa wszystkim”

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rządowy nakaz zasłaniania ust i nosa dla wszystkich obywateli jest niezgodny z konstytucją. – Nałożenie – rządowym rozporządzeniem – nakazu noszenia maseczek na ogół polskich obywateli, było bezprawnym rozszerzeniem zapisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych – czytamy na nczas.com.

WSA w uzasadnieniu wyroku z listopada w sprawie mężczyzny ukaranego za brak osłony na nosie i ustach zwraca uwagę, że „zgodnie z ustawą o zwalczaniu chorób zakaźnych władze mogą nałożyć nakaz określonego zachowania – w tym zasłaniania ust i nosa – wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie – nie zaś na ogół Polaków”.

Kara dla mężczyzny w wysokości 5 tys. zł, nałożona przez sanepid, została przez WSA uchylona.

– W ocenie Sądu, doszło (…) do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować (…). Należy zatem stwierdzić, że skoro zdarzenie faktyczne będące podstawą nałożenia na skarżącego obowiązku zakrywania nosa i ust miało miejsce […] kwietnia 2020 r., tj. w trakcie obowiązywania rozporządzenia RM z 19 kwietnia 2020 r., które jak wyżej wskazano zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej, to tym samym tenże obowiązek został nałożony bez podstawy prawnej. W konsekwencji nałożenie sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) zawartej w przepisie art. 48a ust. 1 pkt 5 ustawy za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust (art. 46b pkt 4 ustawy), należy uznać za niezgodne z prawem – czytamy w uzasadnieniu.

Wedle ustawy, pewne sposoby zachowania można narzucić jedynie osobom chorym oraz podejrzanym o zakażenie.

businessinsider.com / nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

6 thoughts on “Kolejny wyrok sądu uderzający w restrykcje rządu, teraz w sprawie masek. „Władze nie mogą nakazać zasłaniania ust i nosa wszystkim”

 • 13 stycznia 2021 o 10:48
  Permalink

  W ocenie Sądu, doszło (…) do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować (…). Należy zatem stwierdzić, że skoro zdarzenie faktyczne będące podstawą nałożenia na skarżącego obowiązku zakrywania nosa i ust miało miejsce […] kwietnia 2020 r., tj. w trakcie obowiązywania rozporządzenia RM z 19 kwietnia 2020 r., które jak wyżej wskazano zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej, to tym samym tenże obowiązek został nałożony bez podstawy prawnej. W konsekwencji nałożenie sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) zawartej w przepisie art. 48a ust. 1 pkt 5 ustawy za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust (art. 46b pkt 4 ustawy), należy uznać za niezgodne z prawem – czytamy w uzasadnieniu.

  Wedle ustawy, pewne sposoby zachowania można narzucić jedynie osobom chorym oraz podejrzanym o zakażenie.

  Odpowiedz
 • 13 stycznia 2021 o 13:47
  Permalink

  Jest 13.01. 2021r .czy w tej chwili bezprawne jest karanie za brak maseczki ?

  Odpowiedz
  • 13 stycznia 2021 o 21:40
   Permalink

   Tak ponieważ ustawa nadal, nawet po ostatniej nowelizacji, pozwala nakładać takie ograniczenia na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Czyli jeśli policjant, bądź pracownik sanepidu, chce ukarać osobę zdrową i bez podejrzenia o zachorowanie robi to niezgodnie z ustawą, na której bazuje

   Odpowiedz
 • 18 stycznia 2021 o 09:43
  Permalink

  I tu się zgadzam z ustawą nie będę nosił żadnych maseczek jestem zdrowym człowiekiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.