Konfederacja stanowczo przeciwko obowiązkowemu ZUS

Liderzy Konfederacji chcą zniesienia przymusu płacenia składek na ZUS, co może powstrzymać zwłaszcza młodych Polaków przed masową emigracją. Jak podkreślili, ZUS jest piramidą finansową, która „prędzej czy później musi się rozlecieć”.

Konfederacja w Sejmie/fot. Twitter Konfederacja

W ostatnich dniach wyciekła informacja, że od przyszłego roku będzie miała miejsce rekordowa podwyżka składek ZUS płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wynika to z założeń do przyszłorocznego budżetu przyjętych przez rząd, w których ustalono, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie na przyszły rok to 5227 zł (na 2019 rok było to 4765 zł). Podstawa wymiaru składki ZUS dla przedsiębiorców, to 60 proc. prognozowanej średniej pensji – czyli w tym przypadku będzie to nieco powyżej 3136 zł.

Z wyliczeń przedstawianych w mediach wynika, że składki ZUS w przyszłym roku wyniosą 1069,14 zł (w tym toku to 974,65 zł, co oznacza w 2020 r. wzrost o 94,49 zł czyli o 9,7 proc. w stosunku do 2019 r.); do tego dojdzie składka zdrowotna, której wysokość będzie znana w styczniu przyszłego roku – w tym roku wynosi ona 342,32 zł.

„Rzeczpospolita” napisała, że od stycznia przyszłego roku 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci miesięcznie nawet 120 zł więcej składek niż obecnie. Jak podaje dziennik, rekordowy wzrost składek na ZUS nastąpi w bardzo niekorzystnym dla przedsiębiorców czasie. Rząd zakłada bowiem, że w przyszłym roku rozpocznie się spowolnienie gospodarcze. Prawie 1,5 mln prowadzących działalność gospodarczą trudniej będzie więc zarobić odpowiednio więcej, aby pokryć rosnące koszty prowadzenia działalności.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie prezes Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke ocenił, że „okłada się przedsiębiorców, młodych ludzi podatkami, żeby mieć na trzynastą emeryturę, czternastą, piętnastą itd.”.

– Efekt jest taki, że młodzi ludzie wyjeżdżają, no i kto będzie na te emerytury płacił? Oni sobie po prostu wyjadą. Będą zakładali firmy w Ameryce, na Tajwanie, w Chinach – gdziekolwiek, byle nie w Polsce. Jeżeli chcemy tego, no to proszę dalej głosować na establishment. Myślę, że młodzi ludzie zagłosują inaczej – podkreślił Korwin-Mikke.

Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina zauważyła, że podnoszenie składki na ZUS „do tak wysokiego poziomu, to jest uderzeniem w osoby najbiedniejsze”.

– To są często osoby, które nie mają szansy na etat, zakładają działalność gospodarczą, i mają z tej działalności dochody, które wcale nie są wysokie. (…) Jest to wyzysk osób najbiedniejszych, i jest to polityka antyrodzinna – podkreśliła. Oceniła również, że jeżeli państwo przekonuje, że prowadzi „politykę prorodzinną a podwyższa obowiązkowe podatki i para-podatki, to jest to jedno wielkie kłamstwo”.

Z kole poseł Jacek Wilk przypomniał, że „żyjemy w schizofrenicznym systemie, ponieważ wszyscy wiedzą, że system emerytalny prędzej czy później zakończy się katastrofą”. Powiedział też, że ZUS jest piramidą finansową, która „prędzej czy później musi się rozlecieć”, ale „nie robimy nic, żeby ten system fundamentalnie zmienić”.

Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki ocenił, że „coraz cięższe warunki prowadzenia przedsiębiorstw w Polsce sprawiają, że najbardziej dynamiczni młodzi ludzie często emigrują”. – To jest droga donikąd, droga do tego, żeby wyeksportować kolejne miliony Polaków, najbardziej dynamicznych, przedsiębiorczych i młodych za granicę – ocenił.

Grzegorz Braun zaś zadeklarował, że Konfederacja dąży do zmiany „tego niegodziwego systemu”, zaś ci którzy „upierają się, żeby kontynuować ten zły, w istocie złodziejski system, są przestępcami”.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.