Koronaświrus. Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na spacerze. A takiego nakazu nie wprowadzono

– Policja ukarała córkę 500-złotowym mandatem za brak rękawiczek ochronnych na ulicy – czytamy w zgłoszeniu, które trafiło do Rzecznika Praw Obywatelskich. Taki nakaz nie istnieje. Rękawiczki – według rozporządzenia rządu – należy założyć wchodząc jedynie do sklepu.

– Żaden przepis prawa obecnie nie nakłada na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się – podkreślił RPO.

– W tej sytuacji Policja nie powinna była nałożyć mandatu – dodaje.

Należy przy tym podkreślić, że same rozporządzenia są wątpliwe prawnie.

RPO informuje też, jak odwołać się od decyzji o przyznaniu mandatu.

– Trzeba teraz złożyć do sądu rejonowego, który działa w miejscu, gdzie został nałożony mandat, wniosek o uchylenie mandatu. Uwaga, trzeba to zrobić nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od dnia przyjęcia mandatu) – wyjaśnia.

Zaznacza także, że w sytuacji, gdy uważamy, że mandat wystawiany jest niesłusznie, wówczas mamy prawo odmowy przyjęcia go. Wówczas policja musi skierować sprawę do sądu o ukaranie obywatela. Ten wówczas rozstrzyga, czy doszło do wykroczenia, czy nie.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.