Ks. Gniadek SVD o 500+: Państwo uwłacza ludzkiej godności i nie traktuje człowieka podmiotowo

Ksiądz werbista Jacek Gniadek w ostrych słowach skrytykował dane dotyczące 500+. Przypomniał również, czemu program ten miał służyć i jaką na tym polu poniósł sromotną klęskę.

– Dzisiaj cały dzień ekonomiści i dziennikarze zajmują się tym danymi. Trudno je nazwać badaniami, a tym bardziej naukowymi. Uwłaczają one ludzkiej godności. Rząd dał 500+ i teraz bada, jak zachowują się elementy tego eksperymentu. Dwa lata temu pisałem, że każdy człowiek ma prawa do tego, aby urodzić się w sposób godny, w wolnym „akcie miłości rodziców”, a nie dlatego że w dalszej perspektywie pojawi się zasiłek rodzinny – napisał kapłan.

– To są efekty uprawiania ekonomii tak, jakby była ona nauką przyrodniczą, a nie społeczną, która bierze pod uwagę to, że człowiek jest istotą wolną, rozumną i transcendentną. Ekonomiści podzielili sobie świat na makro i mikro. W skali makro nie widzą już zupełnie człowieka. Tutaj panuje świat liczb i „podmiotem” działań są państwa, które działają z pozycji siły i stają się głównymi aktorami na rynku – zauważył.

– Nie zauważyłem, by ktoś dzisiaj przypomniał, że głównym celem tego programu nie było zwiększenie aktywności zawodowej matek, a poprawienie wskaźników demograficznych, które od lat są alarmująco niskie. Nie udało się, więc wynajdujemy coś innego, co mogłoby odwrócić naszą uwagę – podkreślił ks. Gniadek SVD.

– Jest jeden „eksperyment”, na który popatrzyłbym z ciekawością: obniżenie podatków i ograniczenie roli państwa do koniecznego minimum – podsumował.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.