Ks. Gniadek SVD o tym, jak uzdrowić służbę zdrowia

– Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wiemy, że najlepiej działa prywatne, choć w ramach prywatnej służby zdrowia mogą być rożne rozwiązania – zauważa ks. werbista Jacek Gniadek. Na przykładzie tego kraju – porównując go z USA – wskazuje, jak tanie może być bardzo specjalistyczne leczenie.

– W Singapurze jest najwyższy wśród krajów rozwiniętych odsetek finansowania służby zdrowia ze środków prywatnych (a najmniejszy z publicznych). 69 proc. wszystkich kosztów finansują tam sami podatnicy. W USA jest to 54,1 proc., w Szwajcarii 34,6 proc., w Wielkiej Brytanii 17,3 proc., w Niemczech 24,1 proc., w Polsce 28,8 proc. – pisze ks. Gniadek SVD.

Podkreśla, że „w USA postawiono na płacenie za pośrednictwem towarzystw ubezpieczeniowych”. – W Singapurze większość decyzji ile i komu zapłacić jest podejmowana przez pacjentów – zaznacza.

– W efekcie na przykład koszt angioplastyki (poszerzenie naczyń krwionośnych, które zostały zwężone w wyniku choroby, najczęściej miażdżycy) w USA to 83 tys. dolarów, w Singapurze 13 tys. dolarów – wyjaśnia kapłan.

– Przykład Singapuru pokazuje, że odpowiedzią na problemy służby zdrowia nie jest automatyczne zwiększanie ilości wydawanych na nią pieniędzy, nawet tych prywatnych. Zdecydowanie istotniejsze jest sprawienie, by pieniądze wydawane były w odpowiedni sposób. A ten odpowiedni sposób to wydawanie ich z własnej kieszeni. To zmienia punkt odniesienia i człowiek wydaje wtedy rozsądniej – zauważa ks. Jacek Gniadek SVD.

– Pozwólmy ludziom działać i nie zabierajmy im pieniędzy. Proste. Dlaczego zapominamy o tym, kiedy mamy wrzucić głos do urny wyborczej? – podsumował ks. Gniadek SVD.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.