Ostatnie posiedzenie Sejmu było nielegalne! Niebywały skandal w parlamencie (WIDEO)

Posłowie Konfederacji oraz niezrzeszenie poinformowali, że ostatnie posiedzenie Sejmu było nielegalne. Obrady prowadzone były przez Sejm złożony z mniej, niż 460 zaprzysiężonych posłów. Z nieznanych obecnie przyczyn, Krzysztof Kawęcki, który powinien objąć mandat po ś.p. Janie Szyszko nie otrzymał do tej pory informacji o możliwości objęcia mandatu i zaprzysiężenia.

Poseł niezależny Robert Majka poinformował, że zgłosił sprawę do marszałka Sejmu oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Złożyłem w tej sprawie pismo do pani marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, by się określiła, czy zostało złamane prawo odnośnie art. 96 ust. 1 Konstytucji. Złożyłem też pismo do Trybunału Konstytucyjnego do p. Julii Przyłębskiej, by również w tej sprawie się wypowiedziała – powiedział podczas konferencji prasowej poseł Majka.

– Gdyby tak było, że mamy nie 460 posłów, ale 458, wszystkie akty prawne, które zostały podjęte w dniu 16 października 2019 roku, są nieważne z mocy prawa. Gdyby prezydent RP pan dr prawa Andrzej Duda podpisałby taką ustawę, moim zdaniem grozi za to Trybunał Stanu, gdyż jest to ewidentne złamanie ustawy zasadniczej – dodał poseł Majka, były członek Trybunału Stanu.

Głos zabrał też Krzysztof Kawęcki. – Nigdy nie traktowałem ani przez moment tej sytuacji w kategoriach osobistych. Mam swoje doświadczenie i lata działalności politycznej. Jeśli jestem tutaj jako osoba, której przysługuje możliwość i prawo zaprzysiężenia, to dlatego, że uważam sytuację za rzeczywiście naruszenie prawa przez formację, która zresztą w swojej nazwie ma to słowo – powiedział Kawęcki.

– Po śmierci ś.p. prof. Jana Szyszko ten mandat, możliwość złożenia przyrzeczenia przypadła mojej osobie jako następnej, która jest tzw. wchodząca do parlamentu. Nie dostałem żadnej informacji od pani marszałek na ten temat, do tej pory zresztą. Nie chcę tego formułować, jakie były przyczyny tego stanu rzeczy. Czy jest to arogancja polityczna wynikająca z tego faktu, że akurat mandat […] ma objąć osoba, która nie reprezentuje ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość, ale wówczas była w ugrupowaniu, które wówczas współpracowało z PiS – teraz nie współpracuje – czy taka sytuacja miałaby miejsce gdyby kolejną osobą po ś.p. prof. Szyszko uprawnionym byłby członek PiS. Nie trzeba być konstytucjonalistą by stwierdzić, że ta sytuacja jest po prostu nie do zaakceptowania – dodał.

Zaznaczył, że nie chce oceniać teraz, czy sytuacja ta to „arogancja polityczna i wręcz świadome działanie”, czy „skandaliczne organizacyjne zaniedbanie”. – W jednym i drugim przypadku nic nie usprawiedliwia tego postępowania – stwierdził Krzysztof Kawęcki.

– Nie możemy pozwolić na to, by tak było łamane w Polsce prawo, by łamana była w Polsce Konstytucja. To jest sprawa zbyt poważna, byśmy przeszli obok tego obojętnie – dodał.

Poseł Jacek Wilk zaś ocenił, że „fakty są druzgocące dla obecnego stanu prawnego Sejmu”. – 9 października zmarł ś.p. prof. Szyszko. W tej sytuacji marszałek Sejmu bezzwłocznie powinien wydać postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu. Następnie również bezzwłocznie, w oparciu o informacje z PKW, powinien zawiadomić Krzysztofa Kawęckiego o możliwości objęcia mandatu. Jak słyszeli państwo z ust samego zainteresowanego […] takie zawiadomienie do posła Kawęckiego nie zostało przekazane – powiedział poseł.

– To oznacza, że Sejm na posiedzeniu 15 i 16 października obradował w składzie nieznanym konstytucji. A więc to posiedzenie – przynajmniej w tej części – jest nieważne z mocy z prawa i wszystko, co z niego wynika. Mówimy to nie dlatego, żeby szukać dziury w całym, tylko jest to test na rządy prawa. Jesteśmy formacją, która stawia na rządy prawa i która litery prawa się zawsze bezwzględnie trzyma i je stosuje – zadeklarował Wilk.

– My jako legaliści mówimy teraz bardzo poważne „sprawdzam”. Czy rządy doprowadzą do wyprostowania tej sytuacji, czy będziemy udawać, że to posiedzenie Sejmu było legalnie i w składzie 458 posłów się odbyło. Bo się nie odbyło – podkreślił.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.