29 marca 2024
Gospodarka i prawoKultura i recenzje

Państwo teoretyczne czy zielona wyspa? Oto jest pytanie

foto: A, Zybertowicz, M. Gurtkowski, Radosław Sojak, "Państwo Platformy. Bilans zamknięcia", wyd. Fronda
foto: A, Zybertowicz, M. Gurtkowski, Radosław Sojak, „Państwo Platformy. Bilans zamknięcia”, wyd. Fronda

„Tuskoland”, „Państwo teoretyczne”, czy „zielona wyspa”- to jedno z wielu sformułowań określających Polskę. Powstały one podczas rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, który był dotychczas najdłuższym w ciągu istnienia III RP.

„Państwo Platformy – bilans zamknięcia” wydawnictwa Fronda, to książka przedstawiająca rządy Platformy bez komentarzy i dopowiedzeń. Zawiera  dane dotyczące m.in. gospodarki, demografii oraz środków lokomocji w Polsce. Autorzy książki (Andrzej Zybertowicz, Maciej Gurtowski i Radosław Sojak) przedstawili bilans życia Polaków, porównując je z innymi krajami Unii Europejskiej. Tabele i wykresy zaprezentowane w tym zbiorowym dziele pokazują suche fakty, które jednak dają wiele do myślenia. Według danych, dzięki polityce rządu PO-PSL, Polska plasuje się na końcowych miejscach niemal w każdej dziedzinie dotyczącej gospodarki i rozwoju państwa.

Tragedii nie ma, ale…

Na szczęście są jeszcze dziedziny, którymi możemy się poszczycić, np. po Niemczech i Francji mamy najdłuższe linie kolejowe. Jednak nie stać nas na ich utrzymanie, przez co z połowy linii kolejowych się nie korzysta.

Polacy posiadają sporą ilość samochodów na jednego mieszkańca, w rankingu doganiają państwa Europejskie. Jeśli zaś popatrzy się na wiek pojazdów, okazuję się, że nasi rodacy dysponują samochodami sprowadzonymi z Zachodu, i to najczęściej ponad 10 letnimi. Nie jesteśmy na tyle bogaci, by kupować drogie samochody z salonu.

… statystyki to statystyki

Władza używała tylko pozytywne dla nas wyniki, aby zmanipulować narodem oraz wmówić, że kraj się rozwija. Książka napisana jest prostym językiem, dzięki czemu każdy może zrozumieć o co chodzi. Szereg tabeli i wykresów opatrzonych jest dokładną legendą i odpowiednim podpisem wyjaśniającym, co zostało przedstawione. Zawiera również wypowiedzi, m.in. prof. Joanny Tyrowicz, doradcy ekonomicznego w Instytucie Ekonomicznym NBP czy nawet Roberta F. Kennedy’ego podczas wystąpienia na Uniwersytecie Stanowym Kansas z 18 marca 1968 roku. A wszystko po to, by rozsądzić, czy mieszkamy na „zielonej wyspie”, czy w „państwie teoretycznym”, nie dbającym o swoich obywateli.

Myślę, że po przeczytaniu tej książki wnioski nasuną się same. Dane bez dopowiedzeń czasem mówią więcej, niż tysiące komentarzy, dezorientujących odbiorcę informacji. Taki nasuwa się wniosek po przeczytaniu książki. Polecam ją wszystkim, którzy chcą poznać prawdę o państwie w czasach rządów PO-PSL, w którym przyszło nam żyć przez 8 lat.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Joanna Szybiak

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, katoliczka.

Więcej artykułów autora

Joanna Szybiak

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, katoliczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net