Pazerne państwo. Skarbówka uważa, że otrzymanie rabatu na zakupy online to wzbogacenie się i trzeba płacić podatek nawet, jak się z niego nie skorzystało

Puste kieszenie/fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

Za otrzymany rabat na zakupy online nawet bez skorzystania ze zniżki należy zapłacić państwu haracz. Tak przekonuje Urząd Skarbowy, ponieważ jest to „wzbogacenie się”.

Allegro wysłało zapytanie do Urzędu Skarbowego o podanie wiążącej interpretacji prawnej w sprawie wysyłanych do użytkowników serwisu kodów rabatowych. Zwykle są one rozdawane w ramach akcji partnerskich i wynoszą 20 zł lub 50 zł.

Urząd Skarbowy udzielił skandalicznej opinii. Jego zdaniem, taki kupon rabatowy – nawet w razie nieskorzystania z niego – jest przychodem dla użytkownika i należy od niego zapłacić podatek.

Allegro oczywiście zakwestionowało taką interpretację i udało się do sądu. Skarbówka jednak nie odpuściła.

Fiskus przekonywał, że kupon rabatowy to gratyfikacja wręczana użytkownikom przez Allegro. Kupujący płacił mniej, zaś sprzedawca otrzymywał regularną cenę. Rzekomo więc takie działanie „nie jest obojętne podatkowo” zaś kupujący muszą zadeklarować rabat jako „przychód z innych źródeł”.

Allegro zaskarżyło tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten oddalił argumentację fiskusa stwierdzając, że ani otrzymanie kupony rabatowego, ani jego wykorzystanie nie jest przychodem.

Naczelny Sąd Administracyjny, do którego zwróciła się skarbówka, nie zgodził się na opodatkowanie rabatów online. Wyrok jest prawomocny.

antyradio.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.