Po raz pierwszy od dwóch lat spadek produkcji w Polsce

Węgiel/fot. ilustracyjne/fot. Peabody Energy, Inc./CC BY 3.0/Wikimedia Commons

– Produkcja w Polsce spadła o prawie 3 proc., podczas gdy ekonomiści przewidywali wzrost o około 2 proc. Dane opublikowane przez GUS zaszokowały specjalistów. To pierwsza tak dramatyczna sytuacja od 2017 roku – podaje nczas.com.

W czerwcu po raz pierwszy od 2017 roku produkcja w Polsce była niższa, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W ostatnim czasie był ciągły wzrost.

Ekonomiści przewidywali hamowanie, ale mimo wszystko dodatnie. Średnia z ostatnich miesięcy – w zależności od branży – wynosiła 6-7 proc. Tymczasem teraz mamy spadek „grubo ponad 2 proc.”, jak zaznacza money.pl.

– W skali roku spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży – o 13,5 proc., metali – o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,5 proc., mebli – o 6,2 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 6 proc. – informuje portal.

– Po zaskakująco słabych danych wracają obawy o przyszłość kluczowego dla gospodarki sektora przemysłowego. Poważne problemy sygnalizuje już od wielu miesięcy indeks PMI dla przemysłu – dodano.

Ankiety, na podstawie których powstaje indeks PMI wskazują, że osłabienie napływu zamówień w czerwcu widoczne było w szybszym spadku produkcji. Ponadto produkcja ograniczona została również z powodu rosnącego poziomu zapasów.

nczas.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.