Polska firma broni się przed prawnikami zagranicznej korporacji

pixabay

We wtorek Urząd Patentowy wyda orzeczenie w sprawie między polską firmą a globalnym potentatem w branży produktów szybkozbywalnych. Receptura i nazwa polskiego „Złocistego Kurczaka”, który okazał się hitem, znalazła się pod lupą holendersko-brytyjskiej korporacji. – Czy polskie państwo odważy się przeciwstawić interesom wielkiego koncernu? – pyta na łamach portalu naszdziennik.pl dr Marian Szołucha.

W 1997 roku Jarosław Nowak i Jan Kujawa z firmy Interjarek opracowali skład przyprawy do mięs. Zaczęli sprzedawać ją jako „Złocistego Kurczaka”. – Rynek świetnie zareagował nie tylko na samą recepturę, ale i na nazwę, którą producent szybko zastrzegł w Urzędzie Patentowym – pisze Szołucha.

– Po pewnym czasie na sklepowych półkach pojawił się jednak inny „Złocisty Kurczak”, produkowany przez firmę Knorr, kiedyś niemiecką, a dziś wchodzącą w skład grupy Unilever, właściciela takich marek, jak: Rexona, Algida, Helmann’s, Lipton, Tortex, Domestos czy Cif – informuje dr Szołucha.

Okazało się, że prawnicy koncernu zażądali cofnięcia świadectwa ochronnego nazwy „Złocisty Kurczak” dla polskiego Interjarka. – Kiedy wydawało się, że wszystkie instancje potraktują to żądanie jako w oczywisty sposób bezzasadne, sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Patentowy skierował Naczelny Sąd Administracyjny – zwraca uwagę ekonomista.

Doktor nauk ekonomicznych podkreśla też, że chodzi o coś „więcej niż nazwy przyprawy”. – To sprawdzian asertywności najwyższych organów naszej władzy publicznej i okazja do udowodnienia, że przestaliśmy być wreszcie gospodarczą kolonią światowych mocarstw – stwierdza dr Marian Szołucha.

naszdziennik.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.