Polska wstaje z kolan i bije nowy rekord. Długu publicznego. Konstytucyjny próg może zostać przekroczony za półtora roku

– Państwowy Dług Publiczny na koniec drugiego kwartału wyniósł prawie 1,1 bln zł. co oznacza wzrost o pięć procent w porównaniu z kwartałem pierwszym – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. „Business Insider” zaznacza, że obecny dług to nowy rekord w historii III RP.

Według oficjalnych informacji MF, Państwowy Dług Publiczny na koniec czerwca osiągnął prawie 1,1 bln (1,097 mld) złotych. To nowy rekord Polski i więcej o 51,8 mld zł niż na koniec marca.

– Pod sformułowaniem „Państwowy Dług Publiczny” nie mieści się jednak grupa instytucji, które zadłużają się, by sfinansować wydatki państwa, jak PFR, BGK, czy KFD. Polska ustawa o finansach publicznych nie zalicza ich do długu – czytamy na businessinsider.com.pl.

Portal ocenia, że spowodowane jest to progami ostrożnościowymi. Limit zadłużenia wynosi 60 proc. w konstytucji oraz 55 proc. w ustawie o finansach publicznych.

– Przekroczenie progów oznacza konieczność uchwalania budżetu państwa bez deficytu, zamrożenie płac budżetówki itp. trudne decyzje, zmniejszające popularność rządu w społeczeństwie – tłumaczy redakcja.

Na koniec ubiegłego roku PDP wynosił 43,6 proc. PKB, zaś na koniec czerwca wynosi 48,1 proc. Do konstytucyjnej granicy brakuje 13,4 proc., co przy obecnym tempie (4,5 proc. w sześć miesięcy) może nastąpić w przeciągu półtora roku.

– PKB niestety spada rok do roku, więc tempo osiągania progów może być szybsze – zaznacza portal.

– Jest jeszcze jednak unijna definicja długu (dług sektora instytucji rządowych i samorządowych – EDP) i tu już podobnych rzeczy się nie ukrywa. Z niej wynika, że dług państwa wzrósł nie o 51,8 mld zł, ale o 158,6 mld zł w drugim kwartale. Wynosi już 1 262 mld zł. To nowy rekord nie tylko wartości długu, ale i jego wzrostu. Poprzedni rekord wynosił 59,1 mld zł i wyznaczony został w czwartym kwartale 2008 roku – podaje BI i zaznacza, że to oznacza, że każda osoba w państwie zadłużona jest na 33 tys. zł.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.