Potężne inwestycje. Rosja przejmuje Wenezuelę

YouTube

Rosjanie wyślą do Wenezueli zboże i broń, w zamian za to otrzymają pozwolenia na wielkie inwestycje w kraju. Oznacza to, że upadająca gospodarka wenezuelska uzależni się od Rosji.

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prezydentem Wenezueli, Nicolasem Maduro. Ten drugi ogłosił już, że osiągnięto porozumienie w sprawie rosyjskich inwestycji w branży naftowej w Wenezueli. Rosjanie zobowiązali się wysyłać w zamian zboże.

– Zostały podpisane kontrakty, które gwarantują inwestycje na ponad 5 mld dol.; dzięki temu zwiększy się wydobycie wenezuelskiej ropy przy udziale rosyjskich partnerów. Zagwarantowane też zostały rosyjskie inwestycji w kwocie 1 mld dol w przemysł wydobywczy, szczególnie w złoto – powiedział Maduro.

Oprócz tego Rosja zagwarantowała dostawy zboża w 2019 oraz kolejnych latach. Podpisano też kontrakt na serwisowanie systemów obronnych Wenezueli.

Wenezuela jest krajem bogatym w zasoby naturalne. Według szacunków, to najbogatszy w ropę kraj, który skrywa aż 17,7 proc. światowych zapasów tego surowca. Na jej terytorium znajdują się także gaz, węgiel, rudy żelaza, diamenty, złoto, mangan, wolfram, nikiel, uran, asfalt.

Mimo tego socjalistyczny kraj pogrążony jest w ruinie. Oficjalna waluta – boliwar – właściwie nie istnieje, inflacja wynosi 2 mln proc., zaś minimalne wynagrodzenie to 2 USD na miesiąc. Wypłacane jest najczęściej w formie bonów żywnościowych, których i tak nie ma gdzie realizować.

Ropa na lokalnym rynku jest niezwykle tania. Za 1 USD można zakupić tyle ropy, ile zmieści się w trzech cysternach.

rp.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.