Przedsiębiorcy krytykują „tarczę antykryzysową” wspierającą de facto wielkie banki

Polscy przedsiębiorcy bardzo krytycznie oceniają rządową „Tarczę Antykryzysową”. Organizacja zrzeszająca rodzimych pracodawców w przeprowadzonej ankiecie wykazała, że ponad 70 procent przedsiębiorców nie uważa, by przygotowany przez rząd pakiet pomocowy miał faktycznie zadziałać. Jedna trzecia firm już rozpoczęła zwolnienia w obawie przed bankructwem.

W ankiecie przeprowadzonej przez organizację Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej wynika, iż znaczna większość przedsiębiorców krytycznie ocenia rządową „Tarczę Antykryzysową”. Przedsiębiorcy oceniający zawarte w ustawie propozycje jako bardzo złe stanowili blisko 54 procentową grupę. Zaś 23,4 procent oceniło zawartość pakietu jako złą.

Główny ekonomista organizacji zrzeszającej blisko 19 tysięcy firm zatrudniających 5 milionów Polaków, dr Sławomir Dudek, skomentował skuteczność propozycji.

– Przedsiębiorcy, którzy odczuwają skutki koronawirusa, bardzo negatywnie oceniają instrumenty tzw. tarczy antykryzysowej. W starej szkolnej skali – od dwói do piątki – to „trzy z dwoma”. A dominująca grupa wystawiła rządowi dwóję – było to aż 54 proc. oceniających. Jedynie dla 7 proc. tarcza zasłużyła na czwórkę lub piątkę. Wynika to z faktu, że tarcza jest mocno spóźniona – powiedział dr Dudek.

Eksperci przypominają, że kwestia koronawirusa niszczy polską gospodarkę, niezależnie od wielkości firm.

Udział w ankiecie wzięły różne branże oraz spółki skarbu państwa. Blisko 93 procent przedsiębiorców odczuło skutki finansowe z powodu SARS-COV-2.

Coraz mniejsze dochody zmuszają do cięcia kosztów, a to wiążę się ze zwolnieniami pracowników. Jeszcze w marcu 31 procent pracodawców zdecydowało się na taki ruch. Natomiast większość przedsiębiorców przewiduje taką decyzję w najbliższych miesiącach.

– Przedsiębiorców zagoniono w ślepy zaułek. Jeśli firma stoi, to nie zarabia. Jeśli tak, to nie ma ani sensu, ani możliwości zatrudniania takiej załogi jak jeszcze niedawno, kiedy firma działała na pełnych obrotach – stwierdził dr Dudek.

Ekonomisa ma ogromny żal do polskiego rządu, że nie skonsultowano wcześniej propozycji z pracodawcami.

– Rząd poszedł na łatwiznę i zamiast ograniczone środki zaadresować do tych firm, które są w największej potrzebie, wybrał proste kryterium wielkości zatrudnienia – do dziewięciu osób. Takie odcięcie pomocy nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Można to było lepiej zrobić, gdyby wcześniej odbył się dialog z firmami – wyjaśnił.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania są wręcz niemożliwe do wprowadzenia. Już teraz ZUS boryka się z problemami natury technicznej, otrzymując mnóstwo wniosków nie związanych z tarczą antykryzysową. Przewidywane są dalsze utrudnienia.

medianarodowe.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.