Przedsiębiorcy wystawili rachunek. Chcą 141 mln zł odszkodowania za lockdown

– 84 przedsiębiorców z branży turystycznej chce w sumie 141 mln zł odszkodowań od państwa – informuje money.pl. Jak podkreślają, zostali pokrzywdzeni przez niezgodne z prawem nakazy oraz ograniczenia nałożone przez rząd z powodu paniki przed koronawirusem.

Firmy turystyczne, które żądają odszkodowania, należą do Turystycznej Organizacji Otwartej. Jacek Dubois z Kancelarii Dubois i Wspólnicy, który reprezentuje grupę, wskazuje, że takich poszkodowanych może być w kraju około 10 tys. firm.

– Po ewentualnym złożeniu pozwu zbiorowego będą mogły dołączać do niego kolejni przedsiębiorcy – zapowiedział Dubois.

– Zdaniem przedsiębiorców wprowadzenie przez ministra zdrowia w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie przez rząd w drodze rozporządzeń w czasie epidemii licznych ograniczeń, a nawet zakazów uniemożliwiających korzystanie z konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności spowodowało, że działalność branży turystycznej została nie tylko ograniczona, ale w zasadzie przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności i zarobkowania – czytamy na money.pl.

Dubois podkreśla, że wbrew konstytucji ograniczono wolność gospodarczą poprzez rozporządzenia, nie ustawy. Ponadto w przypadku branży turystycznej, nie było to ograniczenie, ale w praktyce pozbawienie prawa do prowadzenia działalności.

– Kwota wezwania do zapłaty uwzględnia zarówno faktycznie poniesione straty, jak i nieuzyskane w wyniku decyzji rządu zyski, natomiast odjęto od niej kwoty uzyskane przez te podmioty w ramach tarcz finansowych – wyjaśnił Dubois.

Prezes TOO Alina Dybaś wskazuje, że straty całego sektora „można szacować na ponad 15 mld zł”.

money.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

2 thoughts on “Przedsiębiorcy wystawili rachunek. Chcą 141 mln zł odszkodowania za lockdown

 • Avatar
  22 czerwca 2020 at 20:21
  Permalink

  Popieram rządania przedsiębiorców

  Reply
  • Avatar
   25 czerwca 2020 at 09:44
   Permalink

   Trzeba widzieć także i to:
   .
   „Podczas gdy miliony Amerykanów straciło pracę w wyniku pandemii, miliarderzy obłowili się na niej jak nigdy dotąd. Nigdy w historii USA nierówności społeczne nie były tak wielkie i destrukcyjne. Trwa orgia bogactwa nielicznych w morzu cierpienia milionów biedaków, którzy zbuntowali się ostatnio przeciwko policyjno-systemowej przemocy ze strony państwa po morderstwie George’a Floyda.
   .
   Tylko w trakcie ostatnich trzech miesięcy pandemii COVID-19 amerykańscy miliarderzy zarobili 584 miliardy dolarów – głosi raport Instytutu Studiów Polityki (Institute for Policy Studies, IPS) oraz Amerykanów za Sprawiedliwością Podatkową (Americans for Tax Fairness, ATF). Znaczną część tej kwoty (101,7 miliarda dolarów) zgarnęło pięciu największych krezusów: Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett i Larry Ellison. Dwunastu miliarderów-szczęśliwców w okresie od 18 marca do 17 czerwca powiększyło swój majątek dwukrotnie.
   .
   W tym samym czasie 45 milionów Amerykanów straciło pracę. Wielu z nich straciło również prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Zagrożonych utratą ubezpieczenia zdrowotnego zapewnianego przez pracodawcę jest kolejnych 27 milionów Amerykanów. W najgorszym położeniu są Afroamerykanie i Latynosi, kobiety, nisko opłacani pracownicy oraz osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin.
   .
   „600 amerykańskich miliarderów zarobiło w ciągu trzech ostatnich miesięcy więcej niż wynoszą potrzeby budżetowe USA, aby świadczyć usługi publiczne dla 330-milionowego społeczeństwa” – stwierdził Frank Clemente, dyrektor wykonawczy Americans for Tax Fairness. – Ich bogactwo wzrosło dwa razy więcej, niż wynoszą koszty wypłacania przez rząd federalny pomocy ponad 150 milionom Amerykanów w formie jednorazowych czeków. Ta orgia bogactwa pokazuje, jak fundamentalnie wadliwy jest nasz system gospodarczy” – dodał Clemente.
   .
   Jego zdaniem nierówności są tak drastyczne, że nie da się ich więcej utrzymywać. „Nasze społeczeństwo drastycznie musi się zmienić”.
   .
   Od 18 marca, kiedy w Stanach Zjednoczonych nastąpił lockdown, łączne bogactwo amerykańskich miliarderów wzrosło z 2,948 bilionów do 3,531 bilionów dolarów.
   .
   „W tym samym okresie na chorobę COVID-19 zachorowało prawie 2,1 miliona Amerykanów, z czego 118 000 z jej powodu zmarło” – zauważa raport.” – USA: Orgia bogactwa w oceanie biedy https://strajk.eu/usa-orgia-bogactwa-w-oceanie-biedy/ (19.06.2020).

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.