Rosyjski urząd bierze się za Facebooka i Twittera. Grozi im… 75 USD kary

Widać Rosja ceni sobie bezpieczeństwo danych swoich obywateli. Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i Internetu rozpoczął postępowanie administracyjne wobec Facebooka oraz Twittera za nieprzestrzeganie przepisów o lokalizacji w Rosji danych swych rosyjskich użytkowników. Obu korporacjom grozi kara 5 tys. rubli, czyli 75 dolarów.

Jack Dorsey, Władimir Putin i Mark Zuckerberg/fot. JD Lasica/CC BY 2.0/haberlernet NET/Licencja publiczna/Flickr (kolaż)

Roskomnadzor poinformował, że władze obu firm w odpowiedzi na żądanie urzędu, by potwierdziły lokalizację danych użytkowników w Rosji udzieliły jedynie formalnych odpowiedzi. – Nie zawierały konkretów ani o faktycznym przestrzeganiu ustawodawstwa w obecnym momencie, ani o terminach spełnienia tych wymogów w przyszłości – stwierdził Roskomnadzor.

Facebookowi i Twitterowi grozi za to kara finansowa, która raczej nie powali gigantów. Wynosi ona bowiem 5 tys. rosyjskich rubli, czyli około 75 dolarów amerykańskich.

Roskomnadzor zwrócił się do Twittera i Facebooka z żądaniem odpowiedzi na wymóg lokalizacji danych w Rosji w zeszłym miesiącu. Potwierdzenie otrzymania odpowiedzi pojawiło się w zeszłym tygodniu.

Ustawa o lokalizacji danych osobowych weszła w życie w 2015 roku. Zgodnie z nią każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji wykorzystując bazy danych znajdujące się na terytorium tego kraju.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.