Nowa akcyza uderzy tylko w kupujących używane auta

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Przygotowywane przez rząd zmiany w akcyzie od samochodów uderzą w osoby kupujące używane auta. Jednocześnie wiele zyskają nabywcy aut luksusowych – ci mogą oszczędzić nawet ćwierć miliona złotych.

Wyliczenia Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar budzą wielki niepokój. Nowe przepisy będą promować zakup nowych aut, natomiast uderzą w nabywców samochodów używanych. Instytut podaje przykład Lamborghini Aventador, którego obecna akcyza wynosi 268 tys. złotych. Według nowych stawek, samochód z obecnego rocznika będzie obciążony akcyzą w wysokości 12,6 tys. złotych. Zakup auta będzie więc o ponad ćwierć miliona złotych.

Ministerstwo finansów przygotowuje zmiany w akcyzie od samochodów. Według nowych zasad, wysokość stawki nie zależałaby od wartości pojazdu, a od roku produkcji i pojemności silnika. Obecnie ma dochodzić bowiem do licznych nadużyć polegających m.in. na zaniżaniu wartości samochodu w celu obniżenia kwoty akcyzy.

Wprowadzenie projektu, według Instytutu Samar, spowoduje spadek importu używanych aut. Za wszystko zapłacą zaś przyszli (albo i niedoszli z powodu cen) kierowcy.

Jas/gazeta.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz