29 marca 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Środowiska

W Ministerstwie Środowiska toczą się prace nad nowymi zasadami oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, które mają być wprowadzone już we wrześniu. Pojawiły się niepokoje, czy rozporządzenie nie uderzy w zwykłych o obywateli.

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Rozporządzenie wynikające z unijnej dyrektywy w kwestii ograniczania tzw. emisji przemysłowych wprowadza wysokie normy związane z zanieczyszczeniem ziemi. Jeżeli okaże się, że obecność szkodliwych pierwiastków w glebie przekroczy normę, właściciel działki zmuszony będzie do jej oczyszczenia, tzw. remediacji. Urzędnicy zaprojektowali nowe przepisy z myślą o biznesie w branży energetycznej, paliwowej czy kolejowej. Spod regulacji nie wyłączono na razie jednak zwykłych Polaków oraz deweloperów sprzedających mieszkania.

Nowe prawo nie podoba się m.in. Konfederacji Lewiatan, która przekonuje, że normy wskazane przez MŚ są wyostrzone i niezrozumiale wysokie, a całość uderzy w przedsiębiorców, ponieważ koszty dla firm wzrosną nawet o 700 proc. Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan Agata Staniewska przekonuje także, że stosowanie norm odnośnie gruntów rolnych czy mieszkaniowych do gruntów przemysłowych jest niedobrym pomysłem. Ministerstwo Środowiska odpowiada: większość norm nie została zmieniona, zaledwie kilka wyostrzono, niektóre wręcz zliberalizowano, a całość ma służyć jedynie bezpieczeństwu ludzi i środowiska.

– Aby uniknąć ryzyka kosztownej remediacji, warto jeszcze przed zakupem nieruchomości sprawdzić jak użytkowana była działka w przeszłości, oraz przeprowadzić badania jakości powierzchni ziemi, jeśli planowany zakup dotyczy terenów, na których historycznie prowadzona była działalność przemysłowa – ostrzega Ewa Rutkowska-Subocz, partner w kancelarii Dentons.

Prawo ochrony środowiska przewiduje sankcje administracyjne oraz te w rozumieniu prawa karnego za niewykonanie badania gleby bądź remediacji. Zaostrzenie tych regulacji Ministerstwo Środowiska planuje wdrożyć we wrześniu 2016 r.

Mas/forsal.pl, cire.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net