Bitwa pod Grunwaldem

15 lipca 1410 to data znana każdemu Polakowi – tego dnia rozegrała się  jedna z najważniejszych potyczek w polskiej historii, a zarazem jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Pod Grunwaldem kwiat rycerstwa polskiego i litewskiego starł się z Krzyżakami, wspomaganymi przez siły spoza Zakonu.

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Bitwa rozpoczęła się 15 lipca o poranku. Naprzeciw siebie stanęły dwie armie: 50 chorągwi ciężkiej jazdy polskiej wraz z wspierającymi ją 40 chorągwiami jazdy litewskiej, tatarskiej, ruskiej i mołdawskiej oraz 51 chorągwi wroga, wśród których nie brakowało rycerzy z krajów zachodniej Europy, m.in. z Francji i Czech. Wojskami zjednoczonych sił Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego dowodzili król Władysław Jagiełło oraz książę Witold. Ich przeciwnikiem był ówczesny Wielki Mistrz zakonu krzyżackiego, Ulrich von Jungingen. Miażdżące zwycięstwo Jagiełły oraz śmierć von Jungingena przesądziły o ostatecznym złamaniu dotychczasowej potęgi Krzyżaków.

Bitwa, która zapisała się w historii Polski jako jedno z najpiękniejszych zwycięstw, przez lata inspirowała poetów, malarzy, autorów powieści. Najsłynniejszym literackim hołdem złożonym grunwaldzkiej batalii jest znana wszystkim powieść Sienkiewicza „Krzyżacy”, którą w 1960 r. zekranizował Aleksander Ford. Motyw grunwaldzki pojawia się również na wielu obrazach, lecz największą sławę zyskało przedstawienie bitwy pędzla Jana Matejki.  Co roku na polach Grunwaldu odbywa się rekonstrukcja bitwy połączona ze średniowiecznym jarmarkiem i wieloma innymi imprezami o charakterze patriotycznym oraz historycznym.

MGOT/historycznebitwy.info

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.