Bł. Maria Teresa Ledóchowska

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dziś w Kościele rzymskokatolickim obchodzimy wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.  Ta wytrwała zakonnica była polską misjonarką i założycielką zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, potocznie zwanego klaweriankami (SSPC).

Maria urodziła się 29 kwietnia 1863 w Loosdorf w Austrii. Była najstarszym z dziewięciorga dzieci Augusta Ledóchowskiego, rotmistrza huzarów i szambelana cesarskiego, i Józefiny z d. Salis-Zizers. Jej dziadkiem był generał Ignacy Ledóchowski, komendant Twierdzy Modlin podczas Powstania Listopadowego. Maria była również siostrą św. Urszuli Ledóchowskiej.

W wieku 20 lat, wraz z rodziną, przeniosła się do Galicji, gdzie jej ojciec kupił majątek we wsi Lipnica Murowana. W latach 1885-1889 Maria była damą dworu toskańskiego w Salzburgu, który jednak opuściła, całkowicie oddając się służbie misjom afrykańskim i walce z niewolnictwem.

Głównym zajęciem bł. Marii Ledóchowskiej była odtąd pomoc misjom, intensywna praca publicystyczna i odczytowa oraz budzenie powołań w krajach europejskich. W 1894 roku Maria założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, przekształconą następnie w zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, który był hiszpańskim jezuitą, misjonarzem i apostołem niewolników z XVII wieku.

Bł. Marię Ledóchowską, dzięki jej pomocy dla misji i walki z niewolnictwem, określano mianem „Matki Afryki”, choć sama nigdy nie odwiedziła Czarnego Lądu. Maria Teresa zmarła w Domu Generalnym swojego zgromadzenia w Rzymie 6 lipca 1922 roku. 10 lipca jej ciało złożono na głównym cmentarzu rzymskim przy Bazylice Św. Wawrzyńca. Od 1934 doczesne szczątki błogosławionej znajdują się w domu generalnym Sodalicji.

19 października 1975 r. została wyniesiona na ołtarze przez Papieża Pawła VI. 20 stycznia 1976 roku, na prośbę polskich biskupów, Ojciec Święty ogłosił ją patronką dzieła współpracy misyjnej w Polsce.

Maj/wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.