Bł. Teresa od Dzieciątka Jezus i św. Jana od Krzyża

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

24 lipca w Kościele wspominamy bł. Teresę od Dzieciątka Jezus i św. Jana od Krzyża. Błogosławiona należała do zakonu karmelitów bosych i była chrześcijańską męczennicą zamordowaną przez republikańskich barbarzyńców w Hiszpanii.

Teresa przyszła na świat 5 marca 1909 r. w małym miasteczku Mochales, w Hiszpanii. Była drugim dzieckiem Jana i Eulalii. Rodzice  dbali o chrześcijańskie wychowanie swoich ośmiorga dzieci. Dwóch braci Euzebii zostało kapłanami. Mając osiem lat przyjęła I Komunię Świętą, a rok później wstąpiła do kolegium urszulanek w Sigüenza, gdzie mieszkała u swego stryja, kanonika i profesora seminarium.  W kolegium spędziła pięć lat. Powołanie do karmelitanek zrodziło się u niej pod wpływem lektury „Dziejów duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus”, która też stała się dla niej wzorem życia.

2 maja 1925 r. wstąpiła do klasztoru Karmelitów Bosych w Guadalajarze i tam przyjęła imię Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana od Krzyża. Dwa tygodnie później jej umiłowana Teresa od Dzieciątka Jezus została kanonizowana. Szczególnie lubiła adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wzorem swojej patronki, modlitwę za kapłanów i w intencji misji uważała za istotę swego powołania. Zmarła 24 lipca 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. Gdy 24 lipca opuściła pensjonat z siostrami, strzały oddane do nich przez milicjantów nie zraniły jej. Jeden z republikańskich bandytów, oczarowany jej urodą, pod pretekstem ratowania jej życia, prowadził ją w kierunku cmentarza, by tam wykorzystać seksualnie. Teresa stanowczo odmówiła. Z okrzykiem „Niech żyje Chrystus Król!” została rozstrzelana.

Historię męczeńskiej śmierci zakonnic spisała ówczesna przełożona karmelu w Guadalajarze siostra Marii Pilar od św. Franciszka Borgiasza. Ich beatyfikacji dokonał św. papież Jan Paweł II w dniu 29 marca 1987 roku.

Mas/Wiki, Karmel.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.