Tajemniczy Siewieromorsk

YouTube
foto: YouTube

13 maja 1984 w Siewieromorsku (obwód murmański) doszło do gigantycznej eksplozji w głównym składzie radzieckiej amunicji. Władze ZSRR przez długi czas zaprzeczały zajściu i nie chciały udzielać o nim informacji. Całe wydarzenie do dziś pozostaje nie do końca wyjaśnione. Nie wiadomo też, czy doszło do skażenia radioaktywnego.

W serii potężnych eksplozji zniszczone zostały główne magazyny amunicji Floty Północnej. W powietrze wystrzeliwały rakiety, a miejscowa ludność w popłochu opuszczała swoje domostwa. Zniszczonych zostało prawie 600 spośród 900  pocisków przeciwlotniczych SA-N-1 i SA-N-3 oraz aż 320 z 400 rakiet woda-woda SS-N-3 i SS-N-12. Zagrożone pożarem zostały dwa radzieckie okręty atomowe.

Oficjalnie katastrofy nikt nie potwierdził, nie pojawiła się ona w żadnych komunikatach prasowych. Władze ZSRR próbowały zataić wydarzenie, jednak nie udało się to. Siewieromorsk leży bowiem 60 kilometrów od granicy z Norwegią, która ujawniła całą sprawę światowej opinii publicznej.

Do dziś nie wiadomo, jak silne było zanieczyszczenie pierwiastkami radioaktywnymi spowodowane przez wybuchy w Siewieromorsku oraz jak wielu ludzi zginęło w katastrofie, zarówno w trakcie pożarów, jak i w związku z ewentualnym skażeniem promieniotwórczym. Nieznana jest także przyczyna wybuchów. Istnieją hipotezy m.in. objaśniające zdarzenie przez udział broni laserowej jak też mówiące o zwykłym niedopałku papierosa.

Katastrofa w Siewieromorsku miała ogromne znaczenie dla sytuacji strategicznej w Europie. W połowie lat 80. rzadziej, lecz wciąż jednak mówiło się o uderzeniu ZSRR na USA, a sytuacja między krajami nadal była napięta. Wybuchy spowodowały tak wielkie straty w radzieckiej flocie, że upadające już powoli imperium sowieckie nie mogło się podźwignąć, by je zrekompensować. Marynarka radziecka przestała być już postrzegana jako wielka potęga na morzach.

Niektóre osoby uważają, że katastrofa w Siewieromorsku była interwencją Bożą na zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi w marcu tego samego roku przez św. Jana Pawła II. Współcześnie Siewieromorsk jest miastem zamkniętym, w którym żyje ok. 50 tys. mieszkańców.

MGOT/Wiki, interia.pl, historycy.org, Miesięcznik „Egzorcysta”

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.