Lewica wspiera „prawa kobiet”? Tylko, gdy to jej wygodne! Prof. Bartyzel przypomina Hiszpanię lat 30-tych

Prof. Jacek Bartyzel przywołał przykład Hiszpanii w przededniu wybuchu wojny domowej. Okazuje się, że aktywność polityczna kobiet i prokobiece postulaty pojawiały się w środowiskach katolickich. Z tego powodu zaś lewica była przeciwna przyznaniu im praw wyborczych.

– Powiada się, że wyniki wyborów w okresie II Republiki Hiszpańskiej, a zwłaszcza te z lutego 1936 roku, pokazują głębokie pęknięcie społeczeństwa hiszpańskiego na dwie niemal równe połowy: lewicową i prawicową. To w zasadzie prawda, ale zmienna w zależności od tego czy bierzemy pod uwagę męską czy żeńską część populacji. W obrębie męskiej zdecydowaną przewagę miała lewica, w obrębie żeńskiej – prawica. Jedna z trzech deputowanych do Kortezów Konstytucyjnych z 1931 roku, socjalistka Victoria Kent pisała z pogardą, że „kobiety są zacofane, reakcyjne i niekulturalne” – napisał na Facebooku prof. Jacek Bartyzel.

– Dlatego lewica republikańska była przeciwna przyznaniu kobietom prawa głosowania – ze względu na ich konserwatyzm i religijność. Wtedy zorganizowały się – jak by to powiedział prof. Wielomski „konserwatywne feministki” ze Związku Dam Hiszpańskich i zebrały półtora miliona podpisów pod petycją na rzecz przyznania im prawa głosu. W największej (liczącej ponad 735 tysięcy członków) partii katolickiej tego okresu, czyli w CEDA, kobiety stanowiły 45 proc. członków w samym Madrycie – dodał prof. Bartyzel.

Podkreślił również, że „znacznie wyższy niż w partiach lewicowych był także odsetek aktywnych organizacyjnie kobiet u karlistów oraz w Falandze”.

facebook.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.