Polscy naukowcy jako pierwsi dokonują skroplenia tlenu

foto: Wikimedia Commons (edytowane)
foto: Wikimedia Commons (edytowane)

133 lata temu dwóch polskich naukowców dokonało po raz pierwszy w historii nauki skroplenia tlenu. Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski byli profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pochodzący z ówczesnej Galicji Olszewski był chemikiem, kresowiak Wróblewski zaś – fizykiem. Obaj spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1883 r. zaczęli wspólne prace nad skraplaniem gazów wchodzących w skład powietrza. Zygmunt Wróblewski objął wówczas katedrę fizyki na krakowskiej uczelni. Tematem skraplania tlenu zainteresował się podczas pobytu w Paryżu, gdzie poznał doświadczenia francuskiego kolegi, Luisa Paula Cailleteta. Pomoc w doświadczeniach zaoferował Wróblewskiemu Karol Olszewski, doświadczony chemik i specjalista od techniki skraplania gazów.

29 marca 1883 roku obaj profesorowie uzyskali skroplony tlen w postaci cieczy, co okazało się przełomem w świecie nauki. Wkrótce udało im się również skroplić azot i tlenek węgla. Imieniem Wróblewskiego, który zmarł kilka lat później w pożarze kamienicy, nazwano jeden z księżycowych kraterów. Z kolei Olszewski został nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

MGOT/jbc.bj.uj.edu.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.