Trzy polskie rodziny dołączyły do „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”

twitter.com/carmelitequotes

Propaganda o „polskich obozach” niewiele się zdaje w takich chwilach. Dzisiaj we Wrocławiu medale „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” wręczono potomkom trzech kolejnych rodzin. Przekazała je ambasador Izraela, Anna Azari. Dotychczas prawie 7 tys. Polaków zostało uhonorowanych tymi odznaczeniami.

– Nasz ambasada z uporem poszukuje kolejnych bohaterów, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. I z każdym rokiem wręczamy kolejne tytuły i nie ustaniemy w tej pracy. Dziękuję wszystkim, gratuluję rodzinom – mówi Anna Azari, ambasador Izraela.

Wyróżnieni zostali: Aniela i Aleksander Czarny (rodzeństwo) za ukrywanie Żyda przez pół roku, Emilia Krobiec za ukrycie Żyda przez okres dwóch lat przed niemieckim okupantem oraz Tekla i Karol Krzynowy (małżeństwo) za ukrywanie Żydów od jesieni 1943 do wiosny 1944 roku.

Nagrodę osobiście przyjęła tylko Aniela Czarny wraz z synem. Jej brat już nie żyje. W imieniu pozostałych, którzy pośmiertnie otrzymali nagrodę, odznaczenia odebrała rodzina.

Od 1963 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym. Odznaczenie do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26513 osób, w tym 6706 Polaków.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Pozostaw swój komentarz

kontrrewolucjanet

Nawet nie wiemy, że u nas byłeś :(

Wyłącz proszę swojego adblocka i dodaj nas do zaufanych stron. Nie wyświetlimy Ci żadnego wyskakującego okienka poza tym, które widzisz