Śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

1 kwietnia 1656 roku podczas trwania potopu szwedzkiego, król Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. Król złożył śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.  Autorem tekstu ślubów lwowskich był św. Andrzej Bobola.

Znaczenie ślubów miało bardzo duże znaczenie dla Rzeczypospolitej, która była prawie cała opanowana przez Szwedów i Rosjan. Monarcha oddał kraj opanowany przez Szwedów w opiekę Matce Bożej, wcześniej ukoronowanej na Królową Polski. Król chciał w ten sposób poderwać do walki z najeźdźcą nie tylko szlachtę, ale i cały lud.

Jan II Kazimierz Waza obiecał, że kiedy kraj zostanie uwolniony, poprawi sytuację chłopów i mieszczan. Po ślubowaniu króla, w imieniu senatorów i szlachty, podobną rotę odczytał  podkanclerzy koronny biskup krakowski Andrzej Trzebicki, a wszyscy obecni powtarzali słowa jego ślubowania. Obietnice wobec niższych stanów nie zostały zrealizowane z powodu stanowczego sprzeciwu szlachty.

Ślubów dokonano z inicjatywy królowej Polski Ludwiki Marii Gonzagi. Były wzorowane na ślubach kardynała Armanda Jeana Richelieu, który dwadzieścia lat wcześniej, po pokonaniu swoich wrogów, oddał Francję pod opiekę Matki Bożej.

Mas/Wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.