Rotmistrz Pilecki zabity przez komunistycznych katów

foto: wikimedia commons
foto: wikimedia commons

25 maja 1948 roku w mokotowskim więzieniu na ul. Rakowieckiej nastąpiło wykonanie wyroku wydanego przez komunistycznych bandytów na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiego podziemia została skazana na śmierć dwa miesiące wcześniej.

Na początku marca 1948 roku rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Rotmistrz Pilecki został oskarżony przez komunistyczne władze o zorganizowanie na terenie Polski sieci wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, o przygotowywanie zbrojnego zamachu na grupę dygnitarzy MBP, o przyjęcie korzyści majątkowej od osób działających w interesie obcego rządu oraz o zorganizowanie trzech składów broni oraz nielegalne posiadanie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Zarzucono mu także brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień i posługiwanie się fałszywymi dokumentami na nazwisko Jezierski Roman i Pilecki Witold. Rotmistrza oskarżono  z art. 7, art. 13 § 1 i 2 w związku z art.1 § 2, art. 6 art. 4 § 1 dekretu z 13 czerwca 1946 r. oraz art. 117 § 1 i 2 Kodeksu Karnego WP, również z art. 187 Kodeksu Karnego.

Oskarżającym rotmistrza Witolda Pileckiego był major Czesław Łapiński, natomiast przewodniczącym składu sędziowskiego podpułkownik Jan Hryckowian. Obaj byli dawnymi oficerami AK oraz LWP. Sędzią był kapitan Józef Badecki. Skład sędziowski był niezgodny z ówczesnym prawem.

25 maja 1948 roku w podziemiach więzienia mokotowskiego na ulicy Rakowieckiej wykonano wyrok skazujący rotmistrza na śmierć. Wykonał go Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”, poprzez strzał w tył głowy. Nie ujawniono miejsca pogrzebania ciała, więc rodzina nie mogła nawet pochować ojca i męża. Ekshumacje przeprowadzone w 2012 roku jednoznacznie wykazały, że został on pochowany w Kwaterze na Łączce, gdzie UB potajemnie chowało swoje ofiary.

Maj/wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.