Tak działa demokracja. Prof. Bartyzel wspomina „typowo demokratyczne oszustwo”

Prof. Jacek Bartyzel/fot. YouTube/PCh24TV · Polonia Christiana

Profesor Jacek Bartyzel napisał na Facebooku post o tzw. prawie Raspaila. Używa historii tej ustawy jako przykładu „typowego demokratycznego oszustwa”.

– Ustawa z 6 lipca 1880 roku, zwana prawem Raspaila” (od nazwiska wnioskodawcy, Benjamina Raspaila, deputowanego skrajnej lewicy), ustanawiająca 14 lipca świętem narodowym Francji, nie wspominała jakie wydarzenie historyczne chce uczcić. Stwierdzała jedynie lakonicznie w artykule 1 (i jedynym), że Republika przyjmuje datę 14 lipca jako dzień corocznego święta narodowego – pisze prof. Jacek Bartyzel na Facebooku.

– I nie dziwota, ponieważ w obu izbach parlamentu (a zwłaszcza w Senacie), wciąż istniała jeszcze frakcja monarchistyczna oraz umiarkowanych, konserwatywnych republikanów, więc pomysł „uświęcenia” krwawego i tragicznego wydarzenia, jakim było zdobycie Bastylii napotkał w debacie mocny sprzeciw – przypomniał prof. Bartyzel.

– Ażeby przełamać ten opór, ci, którzy forsowali ustawę, jęli przekonywać, że w pierwszym rzędzie chodzi im o uczczenie wydarzenia mającego miejsce rok później, 14 lipca 1790 roku, czyli Święta Federacji, obchodzonego na Polach Marsowych jako Święto Pojednania i Jedności, z udziałem króla, podczas którego m.in. Talleyrand, jeszcze jako biskup, odprawił solenną mszę św. w asyście 600 kapłanów. Również w końcowym sprawozdaniu Senatu podkreślono, że chodzi tu o datę 14 lipca 1790 roku, który jest najpiękniejszym dniem w historii Francji, a może i w całej historii, jako symbol braterskiej unii – czytamy w poście.

– Oczywiście po przepchnięciu ustawy natychmiast o tym zapomniano i dziś pies z kulawą nogą o tym nie pamięta, niemniej tak było. Typowo demokratyczne oszustwo – podsumował profesor.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.