Wielka Karta Swobód

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

15 czerwca 1215 r. król Jan bez Ziemi podpisał Wielką Kartę Swobód, pod wpływem nacisków ze strony grupy baronów. Uznaje się, iż Magna Charta Libertatum dała początek parlamentarnemu ustrojowi Anglii.

Możnowładcy zarzucali królowi wymuszanie zbyt wysokich podatków, którymi królewski skarbiec próbował się uratować po stratach w wojnie z Francją. Kolejne niepowodzenia w walkach, jak również samowola i nadużycia ze strony urzędników nie polepszały sytuacji Jana. Do buntu przeciwko królowi przyłączyło się również duchowieństwo, a wkrótce także mieszczanie. 15 czerwca Jan bez Ziemi zmuszony został do podpisania dokumentu, który nazwano Magna Charta Libertatum (ang. The Great Charter).

Karta gwarantowała m.in. wolność handlu w miastach oraz umożliwiała duchowieństwu wybór biskupów. Zakazywała za to skazywania bądź więzienia kogokolwiek bez wyroku sądu. Podatki miały być ustalane przez Radę Królewską.

W razie nie dotrzymania warunków przez króla baronowie mieli prawo oporu przeciwko władzy monarszej. Stało się tak już wkrótce, gdy wybuchł bunt przeciwko Janowi. W 1216 r. możnowładcy zdecydowali się zdetronizować Jana bez Ziemi, a na jego miejsce wybrać francuskiego następcę tronu, Ludwika.

MGOT/onet.pl, wiki

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.