Abp Jędraszewski: pierwszego września nikt nie spodziewał się takiej tragedii

Adam Bujak/Wydawnictwo Biały Kruk, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Ks. abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej w piątek mówił o skutkach odrzucenia Boga, tragedii narodu polskiego oraz zdradzie aliantów.

– Nikt nie spodziewał się klęski w ciągu zaledwie jednego miesiąca, ogromu zniszczeń, planowanej zagłady polskiej inteligencji i próby sprowadzenia polskiego Narodu do funkcji prawie niewolniczej. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyjdzie Holokaust, ale także że Polacy będą walczyć o wolność naszą na wszystkich frontach w tej światowej batalii, że zginie 6 mln obywateli i co najgorsze, że dojdzie do zdrady aliantów – mówił metropolita krakowski.

Hierarcha przypomniał też, że zostaliśmy wtedy osamotnieni, zaś zbrodnicze ideologie narosłe wokół naszych granic były nie do przyjęcia przez polskie społeczeństwo. – Byliśmy wtedy bardzo samotni we wrześniu 1939 roku. Byliśmy sami, walcząc o swoją wolność, o swoją tożsamość, o swoją duszę chrześcijańską, która nie chciała się zgodzić ani z ateistycznym bolszewizmem, ani z pogańską ideologią hitlerowców. Zdani właściwie na Boga i na siebie – podkreśla arcybiskup.

Kapłan zauważa też, że dzisiaj świat „w sposób programowy odcina się od Boga”. – Dzisiaj kiedy znowu mamy do czynienia ze światem, który w sposób programowy odcina się od Boga, który nie chce pamiętać o swoich chrześcijańskich korzeniach, który pragnie żyć jedynie chwilą bieżącą. A jednocześnie przy tym tragicznym w gruncie rzeczy przywiązaniu się do tego, co „teraz”, ulega zaniknięciu podział na to, co jest dobre i co jest złe. Traci się jednocześnie historyczną pamięć, zatraca się obraz wyraźnego od 1939 roku podziału na katów i ofiary – mówi abp Marek Jędraszewski.

naszdziennik.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Enable Notifications    OK No thanks