Abp lubelski przypomina o zasadach muzyki sakralnej w trakcie Mszy świętej. Media wprowadzają dezinformację na ten temat

Arcybiskup archidiecezji lubelskiej Stanisław Budzik przypomina, że w Liturgii wolno odgrywać tylko konkretne pieśni. Podkreśla też, że nie tylko nie wolno śpiewać pieśni o świeckim charakterze, ale że również nie każda piosenka religijna powinna pojawić się w trakcie Mszy świętej. Wiele mediów błędnie podaje, że abp „zakazał” jakichś piosenek, co nie jest prawdą, ponieważ zakaz pochodzi po prostu od Kościoła.

W dobie panoszenia się modernizmu z otwartą przyłbicą i wychwalania go przez wielu hierarchów, zarządzenie abpa lubelskiego jest aktem odwagi. W zarządzeniu wydanym na początku miesiąca abp Budzik przypomina o zasadach muzyki liturgicznej.

Media błędnie podają informację, że „arcybiskup zakazał” wykonywania piosenek. To błąd, ponieważ wykonywanie pieśni nieliturgicznych w trakcie Mszy świętej po prostu jest zakazane przez Kościół. Za zezwalanie na jej wykonywanie – co dzisiaj niestety jest powszechne – każdy kapłan będzie odpowiadał po śmierci przed Bogiem, podobnie jak i sami wykonawcy, którzy mają o tym wiedzę a mimo to łamią zakaz, by zdobyć popularność.

Arcybiskup zaś przypomina „ze względu na pojawiające się nieprawidłowości podczas sprawowania Mszy św. obrzędowych, zwłaszcza ślubnych i pogrzebowych”. Zarządzenie zaś, którego pełna treść dostępna jest na stronie archidiecezji lubelskiej, nakazuje „wykonywanie wyłącznie utworów liturgicznych” na terenie całej archidiecezji.

Arcybiskup przypomina również, że „nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej”. Ponadto „zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu Kościoła”.

– Należy też pamiętać, że w liturgii głównym instrumentem są organy (Konstytucja o liturgii, 120). Można także używać innych instrumentów, z wyjątkiem tych, które są wykorzystywane w muzyce rozrywkowej np. pianino elektroniczne, akordeon, perkusja, gitara elektryczna, saksofon, syntezator itp. (Instrukcja KEP, 37b). Niedopuszczalne jest odtwarzanie podczas liturgii muzyki z urządzeń elektronicznych (Instrukcja KEP, 40) – czytamy w zarządzeniu.

archidiecezjalubelska.pl, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

One thought on “Abp lubelski przypomina o zasadach muzyki sakralnej w trakcie Mszy świętej. Media wprowadzają dezinformację na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.