Aleppo: Odbudowano katedrę i zwrócono ją Kościołowi

W zniszczonym wojną z ISIS Aleppo odbudowano katedrę pw. Matki Bożej Miłosiernej i zwrócono ją Kościołowi. Świątynia została zburzona podczas walk z islamistami oraz bombardowań w 2015 roku.

Odbudowa katedry kosztowała 400 tys. euro. Abp Boutros Marayati powiedział, że „nasza społeczność chce pozostać w Aleppo, ale niezbędna będzie pomoc zagraniczna”. Zaznaczył, że świątynia ta jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także „ważnym elementem troski o syryjską historię i tożsamość”. Wzniesiona została w 1840 roku.

W inauguracji odnowionej katedry wzięli udział nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari oraz przedstawiciele rządu i lokalnych władz.

Odbudowę katedry wspierały organizacje zagraniczne, m.in. Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich, Armeńskie Kolegium Rzymu, Fundacja Missio, papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Oevre d’Orient i liczne diecezje z całej Europy, głównie z Włoch (wikariat rzymski i diecezja bolońska).

Przed atakiem ISIS na zamieszkałe przez 2 mln osób Aleppo w mieście żyło około 120 tys. chrześcijan. Obecnie pozostało ich 40 tys., z czego katolików ormiańskich 7 tys. Przed wojną w 2011 roku było ich 20 tys.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.