Beatyfikacja ks. Macha. Zamordowało go gestapo w 1942 r., bo pomagał ubogim Polakom i Niemcom

Ks. Jan Macha/fot. Wikimedia Commons

Franciszek zatwierdził dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o uznaniu męczeństwa ks. Jana Macha. Kapłan został zgilotynowany przez gestapo w niemieckim więzieniu w 1942 roku. Miał 28 lat. Angażował się w ruch oporu, niósł pomoc Polakom, ale także Niemcom.

Urodził się w Chorzowie Starym w 1914 roku. Służył do Mszy św. jako ministrant, angażował się także w zajęcia sportowe. Brał udział w śląskich oraz ogólnopolskich zawodach piłki ręcznej, osiągając wysokie wyniki. Oprócz tego dobrze grał na skrzypcach.

Poruszał go także los ubogich.

– Stało się to widoczne w czasie II Wojny Światowej. Gdy rozpoczął pracę w swojej pierwszej parafii, zrozumiał jak wiele rodzin żyje w skrajnej nędzy. Z młodzieżą zorganizował dla nich wsparcie. Oprócz pomocy materialnej niósł też pociechę duchową znajdującej się pod okupacją ludności. Zostało to zauważone przez Niemców i na początku września 1941 r. gestapo aresztowało księdza – mówi postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski.

– Nie spodziewał się że zostanie wydany wyrok śmierci. Oczekując na jego wykonanie przez 138 dni, żywił nadzieję, że uda się zamienić go na inną karę. Tą nadzieją żyła także jego rodzina. Niestety od początku zdecydowano, że ten ksiądz musi zginąć. Nikt nie mógł wówczas sprzeciwiać się woli niemieckich władz. Został zgilotynowany 3 grudnia 1942 r. Do śmierci przygotowywał się przez spowiedź, przyjęcie Komunii świętej, spotkanie z kapelanem. Napisał także wzruszający list do rodziny. Dziękował w nim diecezji, Kościołowi i rodzicom za troskę o niego – dodaje ks. Bednarski.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.