Beatyfikowano 14 zakonnic z czasów hiszpańskiej wojny domowej

W Madrycie odbyła się beatyfikacja 14 sióstr z Zakonu Matki Bożej Niepokalanej, tzw. koncepcjonistek. Zginęły one podczas prześladowań ze strony republikańskiej dyktatury podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Krzyż/fot. ilustracyjne/fot. Hugues de Buyer-Mimeure/unsplash.com

Uroczystościom przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrował kard. Carlos Osoro oraz liczni biskupi i kapłani. Obecni byli również krewni męczenniczek.

Siostry zakonne pochodziły z klasztorów w Madrycie, Toledo i El Pardo. Wypędzono je w 1936 roku z klasztoru św. Józefa w stolicy Hiszpanii. Dziesięć z nich ukryło się w mieszkaniu przy ulicy Francisco Silvela.

7 listopada do budynku weszli milicjanci pytając o siostry. Zostały wydane przez portiera sąsiedniego budynku. Wepchnięto je do ciężarówki i wywieziono.

– Nie opuszczę wspólnoty, a tym bardziej moich kochanych chorych sióstr – powiedziała przełożona, s. Maria del Carmen Lacaba, która miała możliwość uniknięcia śmierci.

Jedna z zakonnic poruszała się na wózku inwalidzkim.

Po wielu upokorzeniach i torturach siostry zostały rozstrzelane. Do dzisiaj nie znaleziono ich ciał. Zidentyfikowano jedynie dwa, które milicjanci porzucili w bramie cmentarza w Vicálvaro koło Madrytu.

– Ta beatyfikacja umocniła nas i ukazała piękno naszego charyzmatu dając mu siłę, która pochodzi ze świadectwa życia naszych 14 męczenniczek. Oby ta beatyfikacja i ofiara sióstr była ziarnem nowych chrześcijan i licznych powołań. Mam nadzieję, że ludzie uświadomią sobie, że radykalizm naszego życia ma sens – powiedziała s. María Torres Ros, która stoi na czele federacji klasztorów sióstr koncepcjonistek w Kastylii.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.