Biskup opolski wydał instrukcję sprawowania Mszy św. w NFRR

Bp opolski Andrzej Czaja wydał instrukcję w związku z „Traditionis custodes” Franciszka. Do czasu weryfikacji, zezwolono na działalność grup, które uczestniczą w Mszy św. w NFRR. Księża zobowiązani są także do wystąpienia o zgodę na dalsze sprawowanie Liturgii w ciągu 30 dni.

Instrukcję wydano w środę. Czytamy w niej, że „do czasu weryfikacji, o której mowa w art. 3.1. TC, zezwalam na dalszą działalność grup w Opolu, Prudniku, i Raciborzu, celebrujących Mszę Świętą wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r., zgodnie z zasadami podanymi w TC i niniejszej Instrukcji.”. – Po weryfikacji zostaną wyznaczone zatwierdzonym grupom kościoły bądź kaplice inne niż kościoły parafialne – zaznaczył bp Czaja.

Biskup zakazał jednak „tworzenia nowych grup celebrujących według Mszału sprzed reformy z 1970 r.” i ustanowił delegata Biskupa Opolskiego ds. łacińskiej tradycji liturgicznej w diecezji opolskiej.

– W miejscach wskazanych w 1. niniejszej Instrukcji Msza św. wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r. może być odprawiana jedynie w niedziele i święta nakazane. W pozostałe dni za zgodą Delegata – czytamy w punkcie czwartym.

– Wszyscy prezbiterzy, którzy już odprawiają wg Mszału z 1962 r., są zobowiązani do zwrócenia się z prośbą do Biskupa Opolskiego o przedłużenie uprawnienia do dalszej celebracji w terminie zawitanym 30. dni użytecznych od promulgacji niniejszej Instrukcji – napisano dalej.

– Wszyscy prezbiterzy, którzy pragną rozpocząć odprawianie wg Mszału św. Jana XXIII z 1962 r. są zobowiązani zwrócić się do Biskupa Opolskiego z prośbą o zezwolenie na te celebrację (ponieważ kandydatury prezbiterów wyświęconych po 16 lipca 2021 domagają się konsultacji ze Stolicą Apostolską, czas podjęcia decyzji wobec nich może znacznie się wydłużyć) – czytamy w szóstym punkcie instrukcji biskupa opolskiego.

Pełna wersja instrukcji została załadowana na stronę „Gościa Niedzielnego” (TUTAJ).

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.