Bp Oster: Benedykt XVI wskazał na centrum wiary i nasz wątpliwy stosunek do tej prawdy

Bp Stefan Oster SDV/fot. Pressestelle Bistum Passau, CC BY-SA 3.0 de, Wikimedia Commons

Biskup Stefan Oster SDB skomentował ostatni głośny esej papieża-seniora Benedykta XVI nt. przypadków skandali seksualnych w Kościele. Większość niemieckich hierarchów krytycznie odniosła się do tekstu jednego z największych teologów współczesnych czasów. Jednak zdaniem bpa Ostera, „Benedykt wskazał na centrum wiary – i nasz wątpliwy stosunek do tej prawdy: na rzeczywistą obecność Pana w Swoim Kościele”.

– Tekst Benedykta XVI odbieram jako wyraz jego zaangażowania, współczucia i współcierpienia z Kościołem – ocenił bp Stefan Oster SDB. Podkreślił, że krytycy Benedykta XVI pominęli trzy aspekty przedstawione przez papieża-seniora: kryzys teologii moralnej, nieobecność Boga oraz świadectwa. Zdaniem biskupa, najbardziej pominięto problem nieobecności Boga w Eucharystii.

– Im mniejsza moja aprobata obecności Pana w Eucharystii, tym mniej wpływa ona na mnie – powiedział bp Oster SDB. – Jeśli obecność Boga zredukowana zostanie jedynie do pobożnych idei, człowiek będzie skłonny sam z siebie do określania, czym jest wolność – dodał.

– Władza, seks i pieniądze zawsze były wyzwaniem dla człowieka, ale Ewangelia mówi jasno: kto wierzy w Jezusa, ten jest wezwany i zaproszony do naśladowania Go odrzucając władzę, która chce zawładnąć innymi, odrzucając posiadanie przeszkadzające w osiągnięciu Królestwa Bożego i żyjąc siłą i pięknem seksualności, która służy miłości i nowemu życiu, a nie przede wszystkim egocentrycznym pożądliwościom – wyjaśnił niemiecki biskup.

– Benedykt ma rację. Jeśli nie wierzy się w Boga obecnego, ocena tego, czym jest grzech przenosi się przede wszystkim do mojej własnej, subiektywnej opinii albo powstają sojusze kolektywnego subiektywizmu – pisze bp Stefan Oster SDB.

– Jeśli nie wierzy się w Boga obecnego, zanika martyrium – ponieważ nie ma już prawdy, dla której warto oddać życie – stwierdza bp Oster.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.