Bp Paprocki ze Springfield udzielił dyspensy i zezwolił na odprawianie Mszy świętych w NFRR w dwóch parafiach

Bp Thomas Paprocki ze Springfield w stanie Illinois w USA udzielił w poniedziałek formalnego pozwolenia na odprawianie Mszy świętych trydenckich według Mszału z roku 1962 roku dwóm parafiom na terenie diecezji. Jonah McKeown z „National Catholic Register” zwraca uwagę, że „dokument ten jest wyjątkowy w tym, że jest to dekret zawierający kanoniczne dyspensy, a nie jedynie oświadczenie” w związku z „Traditionis custodes” Franciszka.

Bp Paprocki powołał się na kanon 87 paragraf 1 Kodeksu prawa kanonicznego, by udzielić dyspensy dwóch parafiom na terenie swojej diecezji, aby Msze święte w NFRR mogły być odprawiane mimo formalnego zakazu Franciszka.

– Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy – podaje wspomniany paragraf.

– Ponieważ będzie to pożyteczne dla duchowego dobra wiernych, w stopniu, w jakim to może być konieczne, udzielona jest dyspensa od Art. 3, p. 2 „Traditionis custodes”, która upoważnia do używania Mszału rzymskiego z roku 1962 w kościołach parafialnych: św. Róży z Limy w Quincy w stanie Illinois i Najświętszego Serca w parafii św. Katarzyny Drexel w Springfield w stanie Illinois – napisał w dekrecie bp Thomas Paprocki.

Biskup Springfield uznał również, że grupy, które działają na terenie jego diecezji, a które odprawiają Mszę św. trydencką, spełniają wymóg Franciszka, tj. nie wykluczanie „ważności i prawowitości reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium Papieży”. Wśród nich są: Kanonicy Regularni św. Jana Kantego, Bractwo Kapłańskie św. Piotra i Kanonicy Regularni św. Tomasza z Akwinu.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.