Czym jest tzw. upadek? Ksiądz doktor: mnie to przeraża

Na portalu „Aleteia” pojawił się wywiad z ks. dr. hab. Andrzejem Kobylińskim na temat upadków, zwanych też „spoczynkami”. – Mnie to przeraża – stwierdza kapłan. Wskazuje również na zagrożenia z tym związane oraz heretyckie pochodzenie samego zjawiska, które przekłada się na całą duchowość.

oddshot.tv

– W jaki sposób ludzie tracą świadomość? Czy jest to działanie naturalne czy nadprzyrodzone? Czy to naprawdę Bóg wyłącza funkcjonowanie naszego umysłu i wprowadza nas w stan nieświadomości? Pamiętajmy o tym, że w takim stanie – podobnie jak w hipnozie – jesteśmy bezbronni, nie chroni nas nasz rozum, do naszej świadomości i podświadomości można wprowadzić, z pominięciem naszej woli, wiele różnych treści – zauważa kapłan.

Kapłan przestrzega też, że nie należy widzieć świata w czarno-białych barwach, jeśli chodzi o pochodzenie różnych zjawisk. Zauważa też, że z subiektywnym odczuciem „trudno polemizować”. – Każde zjawisko może mieć zawsze trzy przyczyny: naturalną, Boską i szatańską. Zawsze trzeba uwzględniać te trzy możliwości. Dobrym przykładem jest tutaj sanktuarium maryjne w Lourdes. […] Pewnie tysiącom pielgrzymów wydaje się, że wracają stamtąd zdrowi lub że czują się lepiej – mają do tego prawo, szanujemy ich doświadczenia, to są ich subiektywne odczucia. Jeśli chodzi natomiast o potwierdzone autentyczne cuda, to mamy ich tylko 70 na przestrzeni 150 lat – wyjaśnia ksiądz doktor.

– Przez dwa tysiące lat katolicyzm bronił racjonalności doświadczenia religijnego. Tymczasem ostatnio chrześcijaństwo staje się coraz bardziej zielonoświątkowe, wśród wiernych zaczyna dominować podejście bardziej emocjonalne niż rozumowe – mówi kapłan.

W wywiadzie z portalem aleteia.org przypomina też, że „rozumu trzeba używać, żeby w religii nie pobłądzić”. – Widzimy, co się dzisiaj dzieje w islamie czy hinduizmie, jeśli religia wymyka się spod kontroli rozumu. To prowadzi do fanatyzmu, fundamentalizmu i jest naprawdę niebezpieczne – zauważa kapłan.

Obala także argument, jakoby charyzmatyczno-protestancka duchowość przyczyniała się do jednoczenia chrześcijan. – W oparciu o prywatne wizje i proroctwa, co 10 godzin gdzieś na świecie jest zakładany nowy kościół chrześcijański. Dzisiaj chrześcijaństwo podzieliło się na 45 tys. denominacji – czyli kościołów, związków wyznaniowych i sekt. Powtarzam: 45 tysięcy! – stwierdza ksiądz doktor. – Na razie nie zmierzamy ku jedności, ale w stronę coraz większych podziałów, fragmentaryzacji i polaryzacji – dodaje.

Ksiądz Kobyliński wykazuje się również dużą znajomością spraw związanych z charyzmatyczno-modernistycznymi praktykami. Ostrzega, że na dłuższą metę może to doprowadzić do „rozbicia osobowości, stanów lękowych, koszmarów”. – Spotykam osoby, które po spotkaniach charyzmatycznych, na których praktykuje się tzw. odmienne stany świadomości, nie mogą np. spać bez zapalonego światła w nocy, bo się boją. Niektóre osoby uzależniają się od takich spotkań – mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Na sam koniec podkreśla, że wcześniej nie był przeciwny tego typu ruchom, gdyż sam od studiów był „związany z ruchem oazowym oraz z Odnową w Duchu Świętym”. – W trakcie jednego z nabożeństw pojawiły się dziwne zjawiska: utrata przytomności, trans, histeria, szloch, krzyki itp. To było dla mnie ogromne zdziwienie. Nie wiedziałem, co się stało. Nie rozumiałem tego. Dopiero po wielu latach odkryłem, że podczas tych rekolekcji zastosowano nowe praktyki zielonoświątkowe, które zaczęły się wlewać do Polski szeroką falą po 1989 roku – wyznaje kapłan.

Ks. dr hab. Andrzej Kobyliński jest filozofem i teologiem, pracownikiem Instytutu Filozfii UKSW. Ukończył Akademię Papieską Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jest autorem pierwszych w języku polskim opracowań naukowych na temat pentekostalizacji chrześcijaństwa.

aleteia.org

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.