Gniadek SVD: Rozdawanie cudzej własności to nie dobroczynność. Ludzie sukcesu chcą dzielić się swoim majątkiem

Ksiądz werbista przypomina oczywiste prawdy oraz zwraca uwagę, że większość ludzi, którym powiodło się w życiu, pomagają potrzebującym. Interwencja państwa zaś – oprócz nieefektywności – niszczy wrażliwość na drugiego człowieka.

– Rozdawanie cudzej własności nie jest dobroczynnością. Jeff Bezos, prezes Amazona i najbogatszy człowiek na świecie w tym roku, zakłada fundację i zamierza przeznaczyć 2 mld USD na bezdomnych i przedszkola dla biednych dzieci. Tak robi większość ludzi, którym udał się biznes i ułożyło życie rodzinne – napisał ks. Jacek Gniadek na Facebooku.

– Praktykowanie miłości bliźniego zakłada posiadania czegoś na własność. Tworzenie poprzedza rozdawanie. Nie można tego odwrócić. Państwo próbuje, ale jego działalność nie ma wtedy nic wspólnego z filantropią. Robi to w imię sprawiedliwości społecznej, która zabija w ludziach wrażliwość na drugiego człowieka. Ludzie sukcesu w wieku J. Bezosa chcą podzielić się swoim majątkiem z innymi. To naturalny proces. Nie mogą zrobić tego wcześniej. Jest naturalny porządek miłości: założenie rodziny, własna firma, wychowanie dzieci, później przychodzi czas na filantropię – przypomina i dodaje, że „państwo opiekuńcze zaburza ten naturalny proces, ściągając na swoją działalność charytatywną podatki od wszystkich, niezależnie od wieku”.

– Nawet gdyby chciało zrobić to inaczej, bardziej sprawiedliwie, to byłoby to niemożliwe. O tym musi zdecydować sam człowiek. Filantropia zakłada wolność. Tak robi miliony ludzi na świecie. Mogliby zrobić jeszcze więcej, gdyby państwo zostawiło im w ich kieszeniach więcej pieniędzy – stwierdza ksiądz werbista.

Rozdawanie cudzej własności nie jest dobroczynnością. Jeff Bezos, prezes Amazona i najbogatszy człowiek na świecie w tym…

Opublikowany przez Jacek Gniadek SVD Środa, 3 października 2018

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.