Islamiści w Burkina Faso czynią postępy. Na celowniku bojówkarzy są już cywile

W Burkina Faso działają coraz prężniej islamskie bojówki. Armia i siły porządkowe nie dają sobie z nimi rady. Rozochoceni uzbrojeni muzułmanie zaczęli atakować obiekty katolickie. Wcześniej dokonywali napaści tylko na cele wojskowe.

Uchodźcy z Burkina Faso w obozie/fot. YT/FRANCE 24 English

– Burkiński episkopat oraz Światowa Rada Kościołów ostrzegają, że do głosu doszły siły, którym zależy na pogłębianiu podziałów religijnych i sektaryzmów. Wzywają wspólnotę międzynarodową do udzielenia pomocy temu afrykańskiemu krajowi, zanim będzie za późno – podaje Radio Watykańskie.

W Burkina Faso zbrojne grupy islamskie przybyły z Mali. Mają związki z al-Kaidą.

W tym roku islamiści zaczęli atakować kościoły i zamieszkane przez chrześcijan wioski. Wcześniej atakowali tylko obiekty wojskowe.

– Sprowokowało to masową ucieczkę wyznawców Chrystusa w kierunku stolicy i innych większych miast, gdzie szukają bezpiecznego schronienia przy kościołach. Generuje to poważny kryzys, gdyż potrzebują oni wszystkiego: wody, żywności, leków, ubrań i dachu nad głową – podaje serwis.

Podkreślono, że najciężej jest w diecezjach Kaya i Fada N’gourma. – Powszechny brak bezpieczeństwa narasta, co sprawia, że musimy ograniczać nasze działania duszpasterskie. Niektóre kościoły zostały zamknięte, a nabożeństwa zawieszone do odwołania – mówi bp Laurent Birfuoré Dabiré, przewodniczący burkińskiego episkopatu.

Abp stołecznego Wagadugu, kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo ostrzega, że „trzeba zrobić wszystko byśmy pozostali jednym narodem i nie dali się zepchnąć w konflikt etniczny”. Wzywa do pomocy wspólnotę międzynarodową.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Więcej artykułów autora

Śledź mnie na:
TwitterFacebook

Kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.